Vážení čtenáři,

v listopadovém čísle je víc žen, než jste jindy zvyklí. Je jich tu dokonce vůbec nejvíc v historii českého Forbesu. Je jich tu rovných 100. A vy byste je měli poznat.

Těchto 100 nejvlivnějších žen Česka má na váš život nejspíš větší vliv, než si myslíte. Jsou to ženy mimořádné, výjimečné, chytré, nebojácné, jsou to ženy se skvělými nápady a skvělou energií. Jsou hvězdami svých oborů. Všechny do jedné jsou Superstar.

V tom, co dělají, nejsou dobré proto, že jsou ženy. Jsou v tom prostě jen dobré. I proto nám přijde důležité na jejich práci upozornit. Seznamte se.


Božská Soňa

Začínala u Voskovce a Wericha, sny o Národním divadle jí ale zničil komunistický převrat a emigrace, z níž se vrátila až po bezmála 50 letech. Její příběh je příběhem století. Soňa Červená je v 92 letech opět na vrcholu. A mluvila s námi o mrazu, který přichází z Hradu, o pokoře, ješitnosti i velkém omylu Václava Havla.


100 nejvlivnějších žen Česka

Poprvé je jich sto. Sto mimořádných žen z nejrůznějších odvětví, které mají podle nás na váš život momentálně největší vliv. Tyhle ženy by neměly ujít vaší pozornosti.


Mechanička

Marie Havlíčková, kterou asi znáte spíš pod dívčím jménem Chytilová, začala v šestadvaceti šéfovat miliardovému Slevomatu. A po čtyřech letech mu pomohla k prodeji do britských rukou. Tohle je návod, jak vést 200 lidí, když jste žena pod třicet, a ještě přitom inspirovat mnohem zkušenější byznysmeny.


O lepší židli si žena musí říct

Renata Mrázová toho už zvládla celkem dost. Matka dvou malých dcer vedla rodinnou firmu, založila start-up, působila na nejvyšších postech v mezinárodních firmách. A na vysoké pozici v nadnárodní korporaci NN Group pracuje i dnes. Jenže Renata Mrázová nemá korporace ráda. A tak se je rozhodla změnit zevnitř.

 


Můj mimořádný rok

Deset žen se nám svěřilo, proč je pro ně právě tenhle rok výjimečný. Pro některou je to vítězství ve světové soutěži, pro další ženu nový úspěšný byznys a jiná dáma považuje za osobní vítězství to, že se letos poprvé po 20 letech v topmanažerských pozicích prostě rozhodla zastavit svoje vražedné tempo.


Co přijde, přijde

Češka Marie Chatardová je momentálně třetí nejdůležitější osobou v OSN. Je předsedkyní Ekonomické a sociální rady OSN a my ji v jejím sídle v New Yorku byli navštívit.


Nebojím se

Také Eva Filipi nás skvěle reprezentuje na poli světové diplomacie. V syrském Damašku prožívá válku v přímém přenosu, momentálně tam oficiálně zastupuje i zájmy Spojených států amerických. A prý by neměnila.


Dobrý byznys z bedýnky

Jana Bínová byla jednou z prvních, kdo začal před lety do českých domácností vozit čerstvou zeleninu a ovoce od lokálních farmářů. Dnes je její Svět bedýnek lídr českého i slovenského trhu a Jana míří ještě dál.


Dopis sobě

Pětinásobná vítězka našeho žebříčku Lenka Bradáčová, zakladatelka sdružení Czechitas Dita Přikrylová, lékařka Kateřina Vacková a další ženy z našeho žebříčku napsaly dopis sobě, svému mladšímu nebo staršímu já, nebo třeba dopis vlastní dceři. Je to moc zajímavé čtení.

A taky výsadek Radovana Vítka ve Velké Chuchli, nová éra nižborské sklárny Rückl, kterou vzkřísili Martin Wichterle a Rony Plesl, příběh dvou kamarádů Jakuba Janečka a Jiřího Rabela a jejich firmy, která dováží do Česka ten nejlepší alkohol na světě, a spousta dalšího skvělého čtení.

Dejte nám vědět, jak se vám hvězdný listopadový Forbes líbil.

Irena Cápová
irena.capova@forbes.cz