Ratingová agentura Moody’s uvedla, že bude přezkoumávat svůj dlouhodobý výhled na byznys Home Creditu ve Vietnamu s možností snížení ratingu splátkové firmy s českými kořeny. Ta je dcerou jednoho z nejcennějších majetků nejbohatšího Čecha Petra Kellnera – skupiny Home Credit, která kromě Vietnamu podniká také v Číně, Rusku, Indii nebo v USA.

Z hlediska počtu obchodních míst patří k největším splátkovým firmám na světě, a je tak výrazně závislá na ekonomických cyklech. Zpomalení ekonomiky znamená menší apetit lidí zadlužovat se a také jejich horší splácení. Zároveň dražší finanční zdroje. Na to vše Moody’s reaguje.

„Šok pro ekonomiku způsobený koronavirem může mít negativní vliv na kvalitu aktiv, profitabilitu a likviditu splátkových firem vzhledem k rizikovému profilu jejich klientů. Dopad bude záležet na závažnosti a trvání ekonomického šoku,“ napsala v polovině dubna agentura Moody’s, která vedle vietnamského Home Creditu očekává horší vyhlídky byznysu také pro další čtyři vietnamské finanční instituce.

„Je to spíše hodnocení výhledu celého finančního a splátkového sektoru,“ komentoval kroky ratingové agentury mluvčí Home Creditu Milan Tománek. Aktuálně Moody’s hodnotí vietnamský Home Credit stupněm B3 a výhled změnila z pozitivního (ještě loni na podzim) na „přehodnocujeme“.

Skupina Home Credit loni v první polovině roku zvažovala vstup na burzu, po létě se nakonec plánu vzdala. Důvodem bylo už tehdejší ochlazování ekonomiky, nepokoje v Hongkongu, kde mělo IPO proběhnout, a pravděpodobně nižší ohodnocení ze strany investorů, než hlavní akcionář očekával.