Startuje druhá série podcastů Forbes Next o technologických inovacích, budoucnosti a startupech. Prvním hostem redaktora Michaela Mareše je Otto Fabri, designér a inženýr elektromobilů Tesla Motors a Faraday Future, který je dnes na volné noze jako konzultant v tomto oboru.

Téma nové série je „Revoluce pod povrchem“, takže se budeme dívat na trendy a inovace, které na první pohled třeba nejsou tak zřejmé, ale můžou výrazně změnit svět okolo nás. To platí i o elektromobilech – těch zatím v Česku jezdí jen pár stovek, ale jejich počet podle všeho výrazně poroste.

Otto Fabri trendy elektromobility zná z první ruky – posledních pět let žije a pracuje v Kalifornii a je tak v epicentru událostí. Proto je dobré si jeho slova poslechnout.

„Účinnost spalovacího motoru je pod 50 % u nejmodernějších výrobců a jeho základní verze má účinnost jen kolem 20 %. Zbytek se přeměňuje na teplo. Proti tomu elektromotor má více než 90% účinnost, takže vítěz je jasný,“ říká Fabri v podcastu.

banner podcast cisco

„Pro mě jako pro designéra a inženýra to přináší řadu výhod v konstrukci vozu: elektromotor je několikanásobně menší, takže je to obrovská úspora místa. Nejde jen o kufry a místo na nohy, ale dovoluje to i zlepšit bezpečnost, jelikož můžete lépe nadesignovat deformační zóny než u spalovacího motoru.“

Čtěte také: Český designér a z nuly na sto za 2,3 vteřiny. To je nové superauto FF 91

Fabri se podílel i na vývoji revolučního elektromobilu FF91 od startupu Faraday Future, který by měl na silnice dorazit snad příští rok. „Idea za FF91 nebyla udělat auto pro současnost, ale auto pro budoucnost. I tesla je auto dnešního typu, dělané pro řidiče a ne pro dobu, kde by měla osobní automobilová doprava být za pět nebo deset let,“ říká rodák z Karlových Varů a absolvent ČVUT.

Na neuvěřitelné zrychlení prototypu FF91 (srovnání s Tesla Model X, Ferrari 488 GTB či Bentley Bentayga) se podívejte zde:

O čem dalším Fabri v podcastu mluví? Jaké bylo dělat pro Elona Muska, jak s ním komunikoval, jak se liší evropský přístup k elektromobilům od amerického, proč se jeho práci dá říkat „inženýr funkčnosti“, proč si objednal Tesla Model 3 a stále jezdí osmiválcovou corvettou.

Partnerem druhé série podcastů je společnost Cisco, inovátor digitálního věku.


V první sérii podcastů Forbes Next vyšlo:
1. Forbes Next podcast s Ondřejem Frycem: jednorožci vs. bullshit detektor
2. Forbes Next Podcast s Pavlem Křižanovským: Co je chytré město a kdy Praha dožene Dubrovník 
3. Oliver Dlouhý v podcastu: Kiwi.com slaví 5 let a má nové spolumajitele
4. Forbes Next podcast s Milanem Šimkem: Jak Češi naskočili na vlnu internetu věcí a jedou
5. Forbes Next podcast: Lubo Smid o STRV, gay seznamkách a pivu v práci