Ondřej Fryc, zakladatel Mall.cz a investor, je prvním hostem série podcastů Forbes Next, zaměřených – podobně jako u stejnojmenného magazínu – na technologie, inovace, startupy a budoucnost. V půlhodinovém povídání s Frycem jsme probrali českou startupovou scénu, jeho investice, technologie budoucnosti či to, jak mu funguje jeho bullshit detektor.

Fryc loni prodal svůj podíl v Mall.cz a stal se z něho investor na plný úvazek – a v nové roli se mu hodně daří. V nedávné době úspěšně vystoupil ze dvou projektů: Apiary (koupil ji americký gigant Oracle) a NetBrokers Holding, mateřská společnost ePojištění (do holdingu vstoupilo vydavatelství Bauer Media).

„Dalo by se to považovat za štěstí, ale věřili jsme Dušanovi Šenkyplovi a jeho týmu. Dušan je famózní podnikatel, měl jsem z ePojištění velkou radost. A Apiary? Tam to nedopadlo až tak, jak jsem si představoval. Šlo to udělat i lépe, ale i tak je to krásný inspirativní příběh a příklad pro další podnikatele,“ říká k tomu Fryc v podcastu.

Jako investor má další startupová esa v rukávu, například Brand Embassy, Alice, ProductBoard a zejména SpaceKnow, o nichž říká, že to je jedna z nejlepších šancí vidět jednorožce v Česku (unicorn je startupový výraz pro mladou firmu oceněnou na více než miliardu dolarů). A právě finišuje s investicí do dvou dalších startupů, jeden je český a jeden americký – s českou stopou.

banner_podcast

O čem dalším Fryc v podcastu, který jsme natáčeli v bývalém bytě Václava Havla, mluvil?

  • o tom, že na jednu realizovanou investici připadá 20 nerealizovaných
  • o tom, jaká je mezi českými investory bitka o nadějné podnikatele
  • že mu bohatí Češi chtějí svěřit své peníze
  • že stát jako investor je blbost, že by radši měl stát dostavět dálniční okruh Prahy
  • o tom, jak vypadá jeho den jako investora, už nechodí do práce na devátou a že se mu lépe usíná
  • o tom, proč fandí Elonu Muskovi „ve všem, protože má správné vize a koule“ a proč jezdí jeho elektromobilem Tesla

Poslechněte si podcast s Ondřejem Frycem.