Třetí letošní vydání Forbes NEXT jde do prodeje. Opět je nabité tím nejlepším z budoucnosti, plné inovací, technologií a startupů. Přečtete si o digitální sebeobraně, umělé inteligenci z Karlova náměstí, kyborgovi s umělou rukou, autu na vodík, tiché komoře, kde slyšíte i své svědomí, nebo o tom, jak bude vypadat sex budoucnosti.Jsem z druhého světa. Profesor Michal Pěchouček založil Centrum umělé inteligence při ČVUT a se špičkovými vědci z Česka i ze světa v něm tvoří budoucnost. Jeho cíl: pomocí teorie her zdokonalit naši kyberbezpečnost a simulovat reálný svět. Jeho obava: fake news, ale ne ty, o nichž mluví Donald Trump. Něco mnohem horšího…

Digitální sebeobrana. Máme pro vás špatnou zprávu. Stoprocentní kyberbezpečnost neexistuje. Lidé jsou omylní a software zranitelný. Ale máme pro vás 10 zásad, jak se co nejlépe ochránit. A taky příklad, že dávat fotky pasu a letenek na Instagram, když letíte na dovolenou, se opravdu nevyplatí…

Nejinovativnější firmy světa. Tesla, Amazon, Netflix, Salesforce… ale také firmy, o kterých jste dosud neslyšeli, a ony přitom mění náš svět. Nabízíme story o americké společnosti Velodyne, která odstartovala revoluci samořidilených aut, že pro ně vymyslela multipaprskový rotující senzor LIDAR. Bez toho by váš vůz neviděl okolní provoz a nevyhnul by se srážce.

Sex budoucnosti. Virtuální styk, augmentovaná realita, haptické obleky nebo milování s robotem. To všechno nás (možná) čeká, a my vám to ukážeme už teď. Je libo sex se Scarlett Johansson?

Nejtišší místo v Česku. Tichá, nebo chcete-li mrtvá komora je místnost na ČVUT, kde náš šéfredaktor strávil hezké chvíle. Četl si knihu Jamese Joyce, hezky se prospal a také v naprostém tichu, které jinde nezažijete, uslyšel svou vnitřní ženu.

Kyborg je tu. György Lévay přišel kvůli nemoci o ruku, tak si ji jako inženýr sám vyrobil. Vizionář z Maďarska, jehož příběh v novém Forbes Next přináším, se teď svoji bionickou protézu snaží neustále zlepšovat. Kdo z vás dokáže protočit zápěstí kolem dokola?

Výtah do vesmíru. Říká se mu „novozélandský Elon Musk“. Ve skutečnosti se jmenuje Peter Beck a mění způsob, jak se létá do vesmíru. Má rychlé a levné řešení, které by na orbit mohlo dostat satelity a jiné cargo od firem, kterým je dnes vesmír zapovězený. Jaroslav Mašek pořídil s „kiwi“ celebritou rozhovor.

Auto budoucnosti. Otestovali jsme auto jezdící na vodíkový pohon. Jaká je Toyota Mirai, jejímž jediným odpadním produktem je… čistá voda? (Dali jsme si sklenku a nic nám není. Zatím.) Také jsme se projeli v elektrické škodovce: ne, nejde o Vision E, ale o čtvrtstoletí starý model Škoda Eltra, první sériové vyráběný elektromobil této značky. Vypadá úplně stejně jako Škoda Favorit, akorát je do zásuvky.

 

Sci-fi povídka. Čtyři jezdi z postapokalypsy. Petr Stančík nám napsal temný příběh o tom, jak bude Praha vypadat po zániku světa a jak se v ní vyšetřuje dřevěný zločin.

Dejte nám vědět, jak se vám nový Forbes NEXT líbí a o čem byste si v tom dalším chtěli číst. Hezký podzim! Další NEXT vychází v půlce prosince.

Michael Mareš
michael.mares@forbes.cz