Nebojte se. Tohle není další mamablog pro dokonalé matky na plný úvazek. K těm mám ostatně daleko. Hodně daleko. Pracuju, dítěti k snídani servíruju párek nebo čokoládu (když to stihneme) a večeře na tom nebývá o moc lépe. Nesnáším hřiště i dětské herny.

Stejně tak respektuju, když chce někdo svůj život strávit vařením biopokrmů. Nikomu nenutím svůj názor, tak, prosím, nestřílejte. Rodičovství mě naučilo, že je na světě jen málo ožehavějších témat. Zlatý palestinsko-izraelský konflikt.

Věřím ale, že se dá zvládnout se ctí, radostí i zachováním zdravého rozumu. V tomhle sloupku se chci podělit o to, co mě zaujalo, co řeším já nebo rodiče kolem mě. Uvítám ale i vaše tipy a názory. Tak pojďme na to.

Je tady období temna. Krátké dny, mlhy a počasí ideální leda na svařák. V práci jedna uzávěrka za druhou, ambice konečně neřešit Vánoce až o posledním víkendu a do toho dítě, se kterým jste doma už všechny stavebnice postavili tolikrát, že parádní hrad dáváte i se zavřenýma očima. Co teď?

Tady je pár tipů (tentokrát z Prahy), jak zabavit dítě a užít si to taky:

Muzeum smyslů

Zábava stejně dobrá pro dospělé i děti. Ať už jde o točící se tunel, místnost převrácenou vzhůru nohama, nebo zrcadlový pokoj s diskotékou, ze které jsme při naší návštěvě děti dostali až díky úplatku. Muzeum je spíš malé a cena spíš vyšší, ale když budete v centru Prahy a budete mít dost třeba shánění dárků, určitě sem s dětmi zajděte.

Národní galerie

Na první dobrou to zní jako přesně to místo, které s dítětem pro jistotu a klid radši zdaleka obejít. To by ale byla chyba. Mají tady v přízemí skvělé herny a dílny, které souvisí s aktuálními výstavami a jsou vhodné i pro děti od jednoho a půl roku. Součástí je i návštěva výstavy nebo expozice, která se k danému programu váže.

Výlet Pražským Semmeringem

Parádní výhledy na Prahu, tunely, mosty, vlaky a uzavřený prostor, ze kterého vám dítě neuteče. Prostě všechno, co chcete. To je ve zkratce asi hodinový výlet vlakem z pražského hlavního nádraží do zastávky Zličín a zpátky. Komu běžný vlak nestačí, může jet o víkendech vypravovaným historickým motoráčkem, ovšem i běžný vlak na této trati – pokud to chcete vidět pozitivně – má už svou patinu.

Národní zemědělské muzeum

Jen pár metrů vedle profláklého technického muzea je další poklad. Ač nemám k zemědělství žádný valný vztah, líbilo se mi tady hodně. V suterénu se dají vyzkoušet historické modely traktorů, počítají s tím, že děti chtějí všechno prozkoumat samy. Platí to třeba v expozici o rybářství, která je dost interaktivní. A mimochodem, najdete tady i naprosté ticho a klid – ve speciální laboratoři.

Pražská filharmonie a Filharmoniště

Skřítek Šíma a Lupi, to jsou hrdinové cyklu Na strunách fantazie, který uvádí Pražská filharmonie pro děti. Dopolední a polední koncerty jsou fajn pro děti od čtyř let. Sama jsem tady ještě nebyla, ale prý jsou vystoupení tak dobře udělaná na míru dětem, že zabaví i ty, které nezadrží ani Tlapková patrola na tabletu.

I s miminy se dá vyrazit na některý z koncertů vážné hudby pro rodiče s malými dětmi Filharmoniště. S sebou vezměte deku, hračky a klidně i svačinu.

Vyhlídková terasa na Letišti Václava Havla

Klasika, která se neomrzí. Jestli se vám nechce za město sledovat letadla z některého z vyhlídkových valů, zkuste jednoduchou variantu – terasu přímo na letišti.