Letos vůbec poprvé jsme se rozhodli najít osobnost roku. Co musí podle Forbesu splňovat? Musí být inspirativní. Inovativní, bořit rutinu. Musí mít ambici a odvahu měnit zásadně věci kolem sebe. A mít silný životní příběh. Výběr nebyl lehký – a to dokládá, že Česko je dobrá země plná zajímavých lidí.
Má to být byznysmen? Vědec? Sportovec? Umělec? Ve finále jsme vybírali ze tří jmen.
Šéf českých meteorologů Mark Rieder, jehož včasné varování před povodněmi zachránilo spoustu životů a miliardy majetku. Simona Kijonková, která po úspěšném miliardovém prodeji své firmy zahájila filantropickou a investorskou kapitolu svého života. A Viktor Tauš, režisér filmu Amerikánka, jenž si dal za úkol změnit systém náhradní rodinné péče v Česku.
Zvolili jsme Viktora Tauše. Jeho životní příběh je strhující. Vyškrábal se ze dna a natočil film, který může změnit Česko.
Film, který je radikální, obrazově odvážný a na autentickém příběhu dívky z dětského domova ukazuje na systém fungování ústavní péče o děti u nás. Ten by se měl i díky této iniciativě začít výrazně měnit, Taušův snímek rozhýbal ministerstva školství i sociálních věcí k větší součinnosti a k úpravě novely zákona.
„Všechny dobré věci, které se teď v ústavní péči o děti dějí – a děje se jich hodně! –, se uskutečňují díky ředitelům domovů, vychovatelům, neziskovému sektoru, někdy i díky krajům. Oporu v legislativě nebo metodologii ale nemají. Máme slíbenou podporu politiků nezávisle na stranické příslušnosti a já doufám, že v horizontu měsíců by mohly být zapracovány první pozitivní změny,“ říká Viktor Tauš o své iniciativě, na jejímž konci by mělo být Česko lepší zemí, než nyní je.
Snímek s rozpočtem 95 milionů korun významně podpořil jako producent český podnikatel a investor Václav Dejčmar, podporuje ho i nadace PPF. Film získal kladné recenze kritiků a od konce září, kdy měl premiéru, ho už vidělo několik desítek tisíc diváků.
Teď objíždí mezinárodní filmové festivaly a čeká ho turné po USA. Společně s divadelním představením Snowflakes, které je strhujícím trailerem na film a účastní se ho autenticky děti z dětských domovů. Původní divadelní verzi Amerikánky na Jatkách78 vidělo více než sto tisíc lidí.
Rozsáhlý rozhovor s Viktorem Taušem si můžete přečíst v naší prémiové sekci.