Měla to být jedna z těch svateb, na které s radostí kouká půlka světa, i když nejsou pro svět vůbec důležité. Nevěsta v impozantní róbě třeba od Diora či Givenchyho, kulisy slavné londýnské Chapel Royal, kde se v roce 1840 vdávala i královna Viktorie za prince Alberta, a následně recepce v Buckinghamském paláci, první taková téměř po 10 letech.

Navrch vybraná společnost s Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. v čele, s princem Charlesem, princem Williamem a jeho ženou, vévodkyní Kate, i všemi jejich dětmi, které by šly pravděpodobně krásné nevěstě za družičku a pážata. Výjimku by po čase jistě udělal a na veřejnosti se objevil i královnin manžel, osmadevadesátiletý princ Philip, vévoda z Edinburghu.

Vždyť se měla vdát jeho vnučka! Nevěstou totiž měla být – konečně – princezna Beatrice z Yorku. Ano, ta zrzavá a okatá dcera královnina prostředního syna, prince Andrewa. Dívka, která tak dlouho čekala. Beatrice, rodem skutečná královská princezna, praprapravnučka královny Viktorie, klenot rodiny Windsorů.

Foto The Duke of York

Teď je jasné, že žádná svatba nebude. Obřad, který se měl konat na konci května v Londýně, byl nejprve odložen a nyní už nadobro zrušen. Koronavirová pandemie a s ní spojené restrikce a omezení nedovolovaly obřad a oslavy provést v původním rozsahu. Zvažovala se skromnější varianta, nakonec padla i ta.

Princezna Beatrice nepovažuje za vhodné vesele a nákladně oslavovat svůj sňatek v těžce zkoušené zemi, která měla tento týden už přes 17 tisíc obětí nemoci covid-19. Kdy se obřad uskuteční, není jasné – možná dokonce až příští rok.

Šíleně smolná princezna

Není to poprvé, kdy princezně Beatrice něco v životě neklaplo. Byť pochází z mimořádně privilegovaného rodu, je vcelku zvyklá, že věci nejdou tak, jak si je naplánovala. Že bude muset zrušit i svou vlastní svatbu, s tím však zcela jistě nepočítala.

Zasnoubila se loni v září. Po mnoha peripetiích a mnoha nešťastných a skandalizovaných vztazích s nesprávnými muži si nakonec vybrala nečekaně. Princezniným vyvoleným je Edoardo Mapelli Mozzi: její vrstevník, sedmatřicetiletý pohledný podnikatel v realitách, muž italského původu a tradičního anglického vzdělání z britských univerzit.

A také svobodný otec malého synka.

Volba vzbudila sympatie. Princezna Beatrice dala jasně najevo, že nechce velkou svatbu ve stylu své mladší sestry Eugenie, provdané v říjnu 2018 ve Windsoru. Beatrice, která se stala v 31 letech nadšenou nevlastní matkou, prý touží po civilnějším sňatku – civilnějším rozpočtem.

Královnina vnučka se samozřejmě vdá v anglikánském kostele, jehož církve je její babička hlavou. A na anglické půdě, neboť královna už nikam mimo Británii necestuje.

Zásnubní fotografii, kterou třeba pro prince Williama a jeho vyvolenou Kate fotil v roce 2010 slavný Mario Testino, pořídila na zahradě Edoardova italského domu Beatricina sestra, princezna Eugenie.

Tehdy bylo všechno, včetně oné fotografie, zalito sluncem.

Čerství snoubenci Edoardo a Beatrice | Foto The Duke of York

A pak se to začalo sypat, jako už tolikrát v životě zrzavé princezny. Nikoli však její vinou.

Na podzim eskalovaly problémy jejího otce, prince Andrewa, na kterého praskly velmi nestandardní vztahy s newyorským milionářem Jeffreym Epsteinem.

Zatímco Epstein, obviněný sexuální predátor, uprostřed svého procesu za dodnes nevyjasněných okolností zemřel ve vězeňské cele, princ Andrew se ocitl v hledáčku bulváru na obou stranách Atlantiku.

Syn královny, který se prý pravidelně účastnil dekadentních večírků v Epsteinově sídle, nevěděl nic lepšího než poskytnout živý rozhovor BBC – a v něm se dokonale znemožnit. Orosené čelo, koktavé odpovědi, dlouhé odmlky, neschopnost odpovědět i na ty nejzákladnější otázky… Nejen královská rodina toužila v tu chvíli skrýt obličej v dlaních. Nejen jeho dcery.

Pak už to šlo v rychlém sledu. Věc vzal do rukou princ Charles, autoritativně bratra požádal, aby s okamžitou platností přerušil všechny své aktivity spojené s prací pro královskou rodinu, a jeho matka, královna Alžběta, pak Andrewa zbavila všech povinností – včetně gáže, kterou za ně pobíral. Princ Andrew ustoupil zcela do ústraní a z královské rodiny odešel.

Povinnost vypovídat v Epsteinově kauze před soudem mu však zůstala. Vedle novinářů se o anglického prince zajímá i FBI.

Výborná pozice pro mladou princeznu, která se má vdát a tento bulvárem vláčený muž je jejím milovaným otcem, jenž ji má vést k oltáři. Vyvstaly otázky, kde se má vůbec svatba Andrewovy dcery odehrát a kdo ji bude platit.

Beatrice v dětství těžce nesla rozvod svých rodičů.

Nad svou oblíbenou vnučkou natáhla ochranné křídlo sama královna, jako už tolikrát. Beatrice v dětství těžce nesla divoký rozvod svých rodičů: dnes má princ Andrew se svou exmanželkou Sarah, vévodkyní z Yorku, nadstandardně dobré vztahy, ale v 90. letech se během ošklivého rozvodu předháněli v tom, kdo na veřejnosti vypere špinavější prádlo.

Princ Charles a princezna Diana, oba tou dobou také v rozvodovém řízení, svým příbuzným rozhodně neměli co vyčítat.

Princezně Beatrice tehdy nebylo ani 10 let a rozchod rodičů nesla velmi těžce. Sama je vzhledově téměř kopií nechvalně proslulé Fergie, ovšem sebevědomí její slavné matky jí vždycky chybělo.

Od dětství bojuje s těžkou dyslexií, kvůli níž byla vždy jen velmi průměrnou studentkou. Během dospívání se přidaly nejrůznější další problémy. Její babička, královna Alžběta II., vždy patřila k nejbližším důvěrnicím této mladé princezny.

Vnučce nabídla ochranu, prostory Chapel Royal, a především Buckinghamský palác, kde se měla odehrát recepce. Princezna se mohla začít těšit – až do chvíle, kdy svět začal bojovat s koronavirovou pandemií, která zrovna Velkou Británii zasáhla mimořádně těžce.

Ještě v březnu to vypadalo, že se svatba bude moci uskutečnit. Ovšem s rozesláním pozvánek pár stále váhal. Ve chvíli, kdy začali přibývat mrtví, se princezna rozhodla. Svatba se letos na jaře konat nebude.

Naopak se znovu pustila do nadační práce a pomoci potřebným. Tento týden například natočila povzbudivý spot pro svou oblíbenou charitativní organizaci, Helen Arkell Dyslexia Charity, jejíž je Beatrice dlouholetou patronkou.

„Čelíme mimořádně složité době. Je těžká pro svět i pro Spojené království,“ začíná princezna svůj na Twitteru sdílený projev, ve kterém mluví o možnostech online vzdělávání i péči o slabší.

Kdy a v jaké podobě se uskuteční náhradní termín svatby, princeznina mluvčí neupřesnila.