Pasivita, pohodlnost a nezájem o dění kolem sebe. Tak nějak vidí české studenty Lenka Kučerová, která patří mezi ostřílené tváře české startupové scény. Po zkušenostech z agentury Czechinvest a startupových akcelerátorů Wayra či StartupYard se totiž nyní snaží v programu Starlift pomoci technologicky zdatným studentům se stáží v zahraničních firmách.

„Je pravdou, že jsme původně začínali tím, že budeme vysílat hlavně studenty, a to ze tří oborů – nejen vývojáře, ale i z byznysu či designu. Ale rychle jsem zjistila, že o markeťáky a finančáky z České republiky není zájem, to samé platilo i o designérech,“ vysvětluje Kučerová v podcastu.

Podle Lenky Kučerové, která působnost Starliftu letos rozšířila mimo západní pobřeží Spojených států i třeba do New Yorku nebo německého Berlína, chybí zejména studentům vysokých škol motivace se do Spojených států dostat. To je způsobeno i tím, že v Česku mají svá chapadla v podobě vývojových a jiných center mnoho světových technologických gigantů a český vývojář se zde má nad poměry dobře.

„Pořád ale říkám, že Berlín lepší než Karlín,“ nabádá Kučerová k zahraniční zkušenosti, která je v mnoha ohledech k nezaplacení.

Nízká motivace vysokoškoláků, s kterou se Kučerová potýká neustále, postupně posunula její zájem o stupeň níže – na střední školy.

„Když se zaměřím na střední školy, mohu najít více supermanů,“ vysvětluje v podcastu.