skip to main content
Forbes Woman

Pečujte o sebe, pak o druhé. Šest pravidel Taťány le Moigne, jak zvládat krizi

Taťáně le Moigne, která řídí Google v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku, pomáhalo pandemickou krizi zvládat šest jednoduchých pravidel. Podělila se o ně s námi na probíhajícím Forbes Women’s Summit v rámci panelu na téma korporace, krize a restart.

„Restart mi evokuje Galapágy. Před dvěma lety jsem tam poznala fantastického průvodce, který na ostrovech padesát let zkoumal evoluci. Zeptala jsem se ho, co je na základě jeho studia nejdůležitější v životě, a odvětil, že reprodukce a energie,“ vypráví le Moigne.

„Reprodukci už mám pravděpodobně za sebou, ale energie mě bude provázet po zbytek života, jak v tom osobním, tak v profesním životě. A právě restart v době pandemické krize pro mě byl hodně o energii.“

Když vedení globálního Googlu oznámilo svým 150 tisícům zaměstnancům, že druhý den už nemají chodit do práce, ale zůstat na home officu, věděla Taťána le Moigne, že ji čeká náročné období změn. Na starosti přitom dostala přesun čtyř týmů ve čtyřech zemích do vzdáleného režimu.

„Bylo mi jasné, že to nebude sprint, ale maraton. Začala jsem se na něj připravovat a sestavila jsem si šest jednoduchých pravidel,“ prozrazuje.

1. Nepanikař. „Každá velká změna je náročný emoční zásah. Když se dějí složité věci, je dobré zastavit se a najít si čas v klidu přemýšlet.“

2. Pečuj nejdřív o sobe, pak o druhé. „Pandemie byla o to těžší, když člověk musel pečovat o své děti nebo rodiče. Ale v první řadě člověk nesmí zapomínat starat se o sebe. Věnovali jsme proto velkou pozornost tématu wellbeingu našich zaměstnanců nejen v oblasti fyzického, ale i mentálního zdraví.“

3. Zaměř energii na to, co můžeš ovlivnit. „Cíleně jsem se odstřihla od televize a médií, kde proudily samé negativní zprávy. Začala jsem se primárně zabývat tím, co se děje v mém životě a co můžu ovlivnit.“

4. Komunikace, komunikace, komunikace. „To není třeba rozvádět.“

Taťána le Moigne a Dita Formánková na Forbes Women’s Summit 2021

5. Podpoř své lidi. „Během pandemie se mě v jednom interview ptali, jak kontroluji lidi, jestli doma něco dělají nebo ne. To je naprostá iluze. Je potřeba si zaměstnance dobře vybrat, dát jim důvěru a dostatečný prostor.“

Reklama

6. Přemýšlej pozitivně. „Tohle se mi osvědčilo hlavně v době, kdy bylo jasné, že přijde i třetí vlna. V době nejistoty, negativních zpráv a obav nám způsob, jakým o věcech přemýšlíme, může obrovsky pomoci.“

Během pandemie se podle ní také krásně ukázalo, že dobře funguje tým namixovaný půl na půl z obou pohlaví. „Zatímco muži během pandemie řešili hlavně byznys, ženy se soustředily na pohodu ostatních a zdraví. To se ukázalo jako nesmírně důležité,“ domnívá se le Moigne.

V minulosti bývala odpůrkyní kvót na ženy ve vedení, ale postupně mění svůj názor. „Je důležité, aby leadership udělal vědomé rozhodnutí, že chce mít na každou pozici finálního kandidáta muže i ženu. A dal si tu práci najít i ženy,“ je přesvědčená šéfka Googlu.

O tom, že žen ve vedoucích pozicích je v Česku stále málo, svědčí i její zkušenost z firmy, která ji požádala o workshop leadershipu pro vrcholové vedení.

„Moje první otázka byla, kolik je tam žen. Když jsem zjistila, že pouze jedna, odvětila jsem, že workshop nebude. Jedině když si každý přivede ,plus jedna účastníka‘, který bude jiný. A nemusí to být jiné pohlaví, ale třeba jiná generace nebo akademický background. Hlavní je diverzita,“ líčí le Moigne.

Výsledek pozitivně překvapil nejen ji, ale i samotné vedení firmy. „Nejvíc se zapojovali účastníci plus jedna. A zpětná vazba byla úžasná. Je potřeba přemýšlet a dělat věci jinak a právě pandemie pro to byla obrovskou příležitostí,“ podotýká šéfka Googlu.

Přála bych si, abychom se jako země semkli.

„Byla bych ráda, kdyby pandemická krize restartovala nás všechny i Česko. Věřím, že si z ní odneseme potřebu práce s energií, kam patří i hodnoty jako slušnost a důvěra. A spoustu dovedností jako agilita, které budeme potřebovat v budoucnosti,“ říká le Moigne.

Šéfka českého Googlu by si přála, abychom se jako země semkli a spolupracovali. „A vstoupili do zrychlené konkurenční doby s hrdostí a vztyčenou hlavou a ukázali, co všechno dokážeme,“ uzavřela Taťána le Moigne.