Co spojuje Designblok a Forbes? Mimo jiné úcta a obdiv k rodinným firmám, jejichž žebříček každoročně sestavujeme. Naše společná výstava je proto ztělesněním hodnot, ve kterých se mísí lokální výroba v rukou rodinných majitelů, odkaz k tradici i nejmodernější technologie a vytříbený design.

„Výstava Rodinné stříbro, kterou jsme připravili ve spolupráci s Forbesem, má letos na Designbloku svou premiéru. Její koncept mě napadl díky spojení žebříčku rodinných firem a výrobců, kteří se profilují designem,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Některé rodiny jsou původními zakladateli, jiné podniky byly naopak rodinou zakoupeny. Spojují je ale hodnoty i lokální výroba. Vedle sebe tak uvidíte sklářské firmy Moser či Brokis, výrobce klavírů Petrof nebo ruční obuvnickou manufakturu Vasky, nábytkářské firmy LD Seating, Dílna Šesták, Kaplan nábytek či vítěze ceny Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku Tkalcovnu Kubák.

„V prostorách Uměleckoprůmyslového muzea se tak veřejnosti představí expozice českých rodinných firem, které jsou skutečným rodinným stříbrem našeho průmyslu a užitého designu,“ říká Zielinski.

LD Seating

Rodinná firma z Boskovic vyrábí kancelářský nábytek i vybavení pro soukromé interiéry přes pětadvacet let. „Letos se prezentujeme po mnoha letech a hned na dvou expozicích. Těšte se na naši sérii Flexi od italského designéra Paola Orlandiniho. Ztělesňuje pro nás spojení štěstí i elegance,“ říká Jakub Huráb, jednatel firmy.

Dílna Šesták

Rodinnou firmu na výrobu nábytku a interiéru založili v roce 1991 tři bratři a ve výrobě pokračují společně se třemi syny. Dřevo mají Šestákovi pod kůži i v krvi, jak sami říkají. Už jejich dědeček vyráběl v předválečném Československu dřevěné hračky i nábytek. Na Designbloku ukazují projekt, který vychází ze čtyř základních živlů, jejich vztahu ke dřevu a mechanickým i vizuálním vlastnostem.

Kaplan nábytek

Neobyčejná vytrvalost a štěstí. Ve třech slovech tak můžeme shrnout osudy rodinné firmy, která byla založena v roce 1934 dědečkem současného majitele Karlem Kaplanem. V obci Orličky začal vyrábět židle, které jsou dnes ve svém oboru považovány za jeden z nejnáročnějších produktů.

Firma přečkala mnohé strasti 20. století, válku i totální nasazení svého majitele. Potomci Karla Kaplana jsou hrdí na to, že přes 85 let vyrábí bezvadné rozkládací stoly a židle z masivu. Zároveň však drží krok se žhavou současností. Loni na Designbloku zaujali s instalací, která vznikla ve spolupráci s designérem Václavem Mlynářem z Monument Office.

Tkalcovna Kubák

Historie této rodinné firmy sahá až do roku 1870, kdy ji založil prapradědeček současného majitele. Tradice, kdy se podnik předává z otce na syna, tak přetrvává více než 150 let.

K výrobě designových přikrývek, přehozů nebo ubrusů používají Kubákovi stále přírodní materiály, jako je vlna, bavlna či len. Přístup této rodinné firmy sice vzdává hold tradici, ale jak se můžete na vlastní oči přesvědčit v Uměleckoprůmyslovém muzeu, dokáže tvořit designově velmi vytříbené produkty.

Petrof

Legendární výrobce akustických klavírů a pianin sice slaví 157 let od svého založení, ale na Designbloku se prezentuje poprvé. Netradiční tyrkysová barva nástroje, který uvidíte v expozici, jako by odkazovala na měkký, něžný, kulatý a romantický tón, který hudebníci tolik oceňují.

Pátá generace rodinné firmy Petrof je hrdá nejen na to, že se nad jejich klávesami vznášely a vznáší ruce těch nejznámějších interpretů, ale také na své poctivé řemeslo a silnou tradici.

Vasky

Příběh milionového obuvníka Václava Staňka z Forbesu znáte. Syn ševce ze Zlína nechává každý pár bot vytvořit dvanácti šičkami a ševci tak, aby byly co nejkvalitnější.

Kráčet ve šlépějích poctivé obuvnické a kožedělné výroby a navazovat tak na historii svého města je pro Staňka naprosto klíčové. Expozice vám jejich záměry přiblíží a v malé dílně poodhalí, jak jejich boty vznikají.