skip to main content
Breaking News

Ford oznámil největší výrobní investici ve své historii. Jde o elektrická auta

Americká automobilka Ford Motor a jihokorejský výrobce baterií SK Innovation investují ve Spojených státech 11,4 miliardy dolarů, tedy 247,7 miliardy korun do závodu na výrobu elektrického vozu F-150 a tří závodů na výrobu baterií.

Investice je zatím největší výrobní investicí, jakou Ford za 118 let, kdy působí na trhu, oznámil, a urychlí jeho přechod k výrobě elektrických vozů, napsala agentura Reuters. Ford nyní očekává, že do roku 2030 budou mít elektrické vozy na jeho celosvětové výrobě podíl čtyřicet až padesát procent. Původně počítal, že podíl bude čtyřicet procent.

Reklama

Společnosti očekávají, že otevřením závodů vytvoří celkem jedenáct tisíc pracovních míst. Montážní závod spolu s jedním závodem na baterie se bude nacházet v Tennessee a celý komplex bude zhruba třikrát větší než sto let starý komplex Fordu v Dearbornu v Michiganu.

Reklama

Další dva závody na baterie budou ve státě Kentucky, uvedla provozní ředitelka severoamerické pobočky Fordu Lisa Drake.

Jihokorejská firma SK dodává baterie pro elektrické vozy mimo jiné automobilkám Ford Motor a Hyundai Motor. Závody na baterie má v USA, Maďarsku, Číně a Jižní Koreji.

S dalšími třemi továrnami v USA bude roční kapacita výroby baterií firmy SK v zemi činit 150 gigawatthodin. Jejím cílem je do roku 2025 zvýšit celosvětovou globální kapacitu výroby na 200 gigawatthodin ze současných čtyřiceti. Ford a další automobilky se připravují na zavádění elektrovozů, protože země jako Čína a Evropa usilují o větší snížení emisí aut.

Reklama
Reklama