Dvakrát nastoupil proti české reprezentaci. A dvakrát ji potupil. Až bude dnes večer na pažitu v Lisabonu stát český fotbalový tým proti reprezentaci Portugalska, oči všech budou sledovat hlavně jednoho hráče. Cristiana Ronalda.

O fotbalových kvalitách se nemá cenu moc rozepisovat, ale pro rychlé uvedení do děje: Manchester United, Real Madrid, Juventus Turín a teď znovu Manchester. Slavný CR7 dosáhl už skoro na všechno, co ve fotbalu získat jde. Pět vítězství v Lize mistrů, titul mistra Evropy, titul v Lize národů, sedm ligových titulů,  pětkrát byl vyhlášený jako nejlepší fotbalista planety… Chybí mu jen titul mistra světa.

A když jste takhle dobrý v nejsledovanějším kolektivním sportu světa, je s tím spojené i bohatství. Velké bohatství. Podle amerického vydání Forbesu překonal sedmatřicetiletý fotbalista z Madeiry už před dvěma lety hranici jedné miliardy dolarů. V korunách se tedy bavíme o miliardách pětadvaceti.

O dva roky později je hodnota jeho majetku samozřejmě ještě vyšší. Forbes spočítal, že jen za loňský rok si Ronaldo vydělal dalších 115 milionů dolarů (cca 2,8 miliardy korun), což mu zajistilo třetí příčku v žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců světa. Ve srovnání s předchozím rokem si přitom o příčku pohoršil.

Paradoxně to ale neznamená, že by vydělal méně peněz. Sezona 2021 byla oproti roku 2020 dokonce o deset milionů bohatší, ale stamilionovým soupeřům se vedlo ještě lépe. Se 130 miliony bral první místo Ronaldův věčný rival Lionel Messi a mezi dvojici fotbalistů se pak dokázal vklínit už jen basketbalista LeBron James z Los Angeles Lakers s příjmem 121,2 milionu dolarů.

Sílu fotbalu ukazuje fakt, že zatímco LeBron James se stal teprve desátým sportovcem, který kdy překonal hranici sto milionů dolarů za jediný rok, Messi a Ronaldo této mety dosáhli každý pětkrát.

V Realu Madrid a následně i v Itálii bral Ronaldo týdně v přepočtu 14 milionů korun.

Pevný základ Ronaldova byznysu samozřejmě představují smlouvy s fotbalovými kluby. V Realu Madrid a následně i v Itálii bral týdně v přepočtu čtrnáct milionů korun. O to samé si pak řekl i v Manchesteru United, kde má od loňského léta smlouvu na dva roky.

To z něj mimochodem jak v Itálii, tak i v Anglii udělalo nejlépe finančně ohodnoceného hráče ligy. Zároveň je potřeba dodat, že necelou polovinu téhle sumy na britských ostrovech zaplatí zpět na daních.

Sezona mu nicméně nevyšla. V Premier League nastřílel osmnáct gólů, což bylo zhruba o deset méně než dva roky předtím, kdy hrál v Itálii za Juventus Turín. A hlavně – United skončili v tabulce celkově šestí, tudíž se spekuluje o tom, že by Ronaldo, který za Manchester nastupoval už v letech 2003 až 2009, mohl v letním přestupovém období znovu změnit dres.

Jestli bude nová smlouva stejně štědrá, to je otázka. Moc pravděpodobné to vzhledem k věku superhvězdy není. Navíc jedním z hlavních zájemců je podle spekulací španělských médií i FC Barcelona, která byla ještě před dvěma lety na hraně bankrotu. Na druhou stranu může dát Ronaldo před penězi přednost účasti v Lize mistrů a návratu do příjemnějšího jihoevropského podnebí.

Hvězdný fotbalista si ale většinu peněz dokáže vydělat jinde. Asi nejviditelnější byznys má postavený na sociálních sítích. Tady CR7 kraluje nejen v rámci světa fotbalu. Jen na Instagramu má aktuálně 452 milionů sledujících, což z něj na této síti dělá nejsledovanější osobu světa.

Když k tomu pak přihodíme ještě Facebook se 151 miliony sledujících a Twitter se sto miliony, jsme skoro na 700 milionech účtů. A tedy na obrovském marketingovém potenciálu, který Ronaldo a jeho tým dokáže odpovídajícím způsobem nacenit: za jeden instagramový post si fotbalista účtuje 1,7 milionu dolarů, což je téměř čtyřicet milionů korun.

Vedle toho stojí miliony dolarů, které Ronaldo v průběhu let inkasuje na základě více či méně dlouhodobých sponzorských smluv od značek, jako jsou například LiveScore, Therabody, ZujuGP, Herbalife, Clear, Castrol, Tag Heuer, Armani nebo Nike.

A právě poslední smlouva patří mezi ty nejlukrativnější. Má jít o doživotní kontrakt, což je něco, co od Nike zatím dostali jen dva basketbalisté, Michael Jordan a LeBron James.

Ronaldo se firmě upsal před šesti lety, přičemž přesné podmínky nebyly zveřejněny. Spekuluje se však o tom, že jsou na podobné úrovni jako u basketbalové hvězdy Los Angeles Lakers. A v průběhu let by tedy mohly představovat příjem ve výši až jedné miliardy dolarů.

Vyrýsovaný Portugalec samozřejmě funguje i jako investor. Peníze tak vložil například do sítě španělských restaurací Tatel, což je projekt, do něhož se zapojil i tenista Rafael Nadal a bývalý  španělský hráč NBA Pau Gasol. A zisk mu přináší i oděvní značka CR7, španělská síť fitness center CR7 Crunch, mezinárodní hotelová síť Pestana CR7 nebo klinika Insparya pro transplantaci vlasů, kterou před dvěma lety otevřel v Madridu.