skip to main content
Sport

Fotbalová Plzeň na prodej. Vstoupí do českého fotbalu americký miliardář?

Do špičkového českého fotbalu by mohly vstoupit americké peníze: mezi zájemci o koupi Viktorie Plzeň je údajně rodina Plateků s majetkem přibližně dvě miliardy dolarů. S informací přišel jako první server iSport.cz.

To, že je klub na prodej, pak na středeční tiskové konferenci potvrdil i majitel Adolf Šádek. „Můžu potvrdit, že se to (hledání investora) děje, ale konkrétnější být nemůžu,“ uvedl Šádek.

O možném prodeji Plzně se spekuluje od chvíle, kdy se tým letos nedostal do evropských pohárů, což pro něj znamená citelný finanční výpadek v řádu vyšších desítek milionů korun. Šádek se stal majitelem letos v březnu, kdy klub převzal od podnikatele Tomáše Paclíka.

Pro rodinu Plateků by to nebyla první akvizice v evropském fotbalu – šlo by ale o nejvýraznějšího člena portfolia. Byť Plzeň poslední tři roky nedokáže prolomit vládu českého hegemona ze Slavie, v letech 2011 až 2018 získala pět titulů, hrála v Lize mistrů a pod vedením někdejšího kouče Pavla Vrby bavila ofenzivním fotbalem.

Platekovi letos koupili italskou Spezii, což je sice tým bez větších historických úspěchů, ale působí v tamní Serii A, jedné z nejprestižnějších lig planety. V dánské nejvyšší soutěži pak rodina vlastní celek SønderjyskE Fodbold a v Portugalsku tým Casa Pia, který hraje až druhou tamní nejvyšší soutěž.

Reklama

Hodnotu transakce rodina ani v jednom případě neuveřejnila, v případě Spezie se v Itálii psalo o částce přesahující 600 milionů korun.

Nejvýraznější tváří rodiny je Robert Platek, investor ze společnosti MSD, která spravuje majetek technologického tycoona Michaela Della. Dellovo jmění americký Forbes odhadl na téměř 36 miliard dolarů, firma založená v roce 1984 zaměstnává po celém světě přes 165 tisíc lidí.

Předplatné Forbesu

Platek je v MSD Capital od roku 2006 partnerem. Investiční strategii fondu jasně vysvětluje jedna ze zásad, kterou firma uvádí na svém webu: „Rozhodnutí, která budou nejlepší pro Michaela Della a jeho rodinu, jsou rovněž nejlepšími rozhodnutími pro MSD Capital.“

Aby ale nedošlo k mýlce, fotbalové akvizice jsou jen iniciativou Plateků. Kupříkladu při koupi italské Spezie to noví majitele sami zdůraznili. „MSD Capital nemá žádný podíl, jde čistě o osobní investici naší rodiny.“

Zrovna ve Spezii Platekovi zažili hodně kostrbatý start. Mezinárodní fotbalová federace FIFA tým potrestala dvouletým zákazem přestupů za to, že porušil pravidla ohledně podepisování smluv s nezletilými hráči, navíc přípravu na novou sezonu narušily četné případy nákazy covidem-19 mezi hráči a funkcionáři.

V Česku je jasně nejvýznamnějším zahraničním investorem do fotbalu čínská CEFC, jejíž prostředky výrazně pomohly ke vzestupu Slavie. Naopak Sparta zůstává nadále v rukou třetího nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského.