Pokud byste chtěli jet ve Francii Uberem, raději si to rozmyslete. Alternativní taxislužba to nemá v evropských městech lehké, taxikáři se proti ní bouří skoro všude, kde funguje. To, co se včera dělo ve Francii, ale víc než cokoli jiného připomínalo pouliční válku.

Celostátního protestu proti kalifornské firmě se zúčastnily tisícovky taxikářů, v Paříži zablokovaly silnice vedoucí na obě letiště i početná pařížská nádraží. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, jenže řidiči klasických taxíků silnice blokovali hořícími pneumatikami a po autech Uberu házeli kameny a další věci a jak je patrné z fotek, auta se jim dokonce podařilo převrátit na střechu. A protestovalo se i v Marseille, Nice, Toulouse, Bordeaux, Lyonu a Lille.

Taxikářům vadí služba uberPOP, jejímž prostřednictvím se může řidičem Uberu stát se svým autem kdokoli – to podle nich vytváří nerovné podmínky, protože tito řidiči nemusí mít jinak vyžadované taxikářské licence.

UberPOP patří mezi nejkontroverznější služby Uberu vůbec a mnoho evropských měst se ji snaží zakázat. Platí to i pro Francii, ale jestli je legální nebo nelegální není úplně jasné. A Uber své řidiče rozhodně nestahuje.

V Paříži to údajně funguje tak, že pokud tamní řidiči Uberu dostanou pokutu, tak ji za ně zaplatí společnost. Pravděpodobně i proto včera francouzský ministr vnitra ohlásil, že požádal šéfa pařížské policie, aby uberPOP (znovu) zakázal. A dodal, že její legálnost musí definitivně prozkoumat soudy.

Takhle včerejší řádění francouzských taxikářů rezonovalo na Twitteru:

Poměrně emotivně se do diskuse zapojila i vdova po Kurtu Cobainovi Courtney Love, která je momentálně ve Francii a útok zažila: