skip to main content
Funny Money

Funny Money: Za největším technologickým fondem světa stojí nepochopený Ježíš

Funny Money je sloupek shrnující to nejzajímavější, respektive nejbizarnější, co se děje ve světě velkých investičních peněz. Tedy nikoli v pražském Burzovním paláci, ale na Wall Street. Nebo minimálně v londýnském City. S přimhouřeným okem i v Hongkongu a s oběma v Singapuru.

Je dobré mít hrdiny dneška, kteří v sobě nesou kus hrdinů minulosti a rozvíjejí jejich odkaz. Podobně jako je filmový režisér Paolo Sorrentino jakýsi Federico Fellini své doby či investor Warren Buffett žijící Benjamin Graham, tak Masajoši Son je… Ježíš.

Nikdo to tedy o něm neprohlásil a podobnost není na první (ani sedmý) pohled zřejmá. Snad jediný, kdo příchod nového Ježíše mírně zvěstoval, byl v 70. letech americký zpěvák Don McLean, který ve své písni American Pie pěje: „And the three men I admire most – the Father, Son, and the Holy Ghost…“ Nejsvětější trojice sice tenkrát vzala vlak k pobřeží, ale mladý Son nakonec zamířil do světa financí.

Trinity, verze 2020

Zakladatel Softbank se k Ježíšovi každopádně stihl přirovnat sám, když při investorském callu komentoval rekordní ztrátu svého technologického konglomerátu, jehož nedílnou součástí je Vision Fund – fond s palebnou silou 100 miliard dolarů, vlastnící podíly v 88 technologických společnostech světa. I právě kvůli onomu fondu (konkrétně veleprodělečným sázkám na WeWork či Uber) skončila Softbank v největší ztrátě za svou čtyřicetiletou historii.

Ježíš byl zprvu také nepochopený a kritizovaný, reagoval Son na analytiky, kteří jeho ztrátové vize zpochybňovali. Údajně následně prohodil i něco o tom, že Beatles se na svém startu též netěšili bůhvíjaké popularitě.

Reklama

Podle dostupných zdrojů ale ani Ježíš, ani liverpoolští muzikanti nestihli nasypat miliardy dolarů do firmy, jejíž hodnota po vystřízlivění trhu spadla z téměř 50 miliard dolarů na tři a jejíž šéf jí prodal licenci na nový název, který sám vymyslel.

Son se ale nenechal rozhodit a vyzbrojen podivnou prezentací pokračoval dál. Účastníkům hovoru k výsledkům pověděl, že se jeho jednorožci (čti zainvestované firmy) musí dostat přes koronavirové údolí, tedy jej přeletět. Son věří, že to některé dokážou a doletí vysoko, konkrétní nicméně nebyl. Jako by některé z nechvalných sázek začaly mít problémy až s pandemií…

Od již dnes legendárního hovoru nebylo o Softbank chvíli slyšet. Přesně do pátečního odpoledne. V momentě, kdy vznikají tyto řádky, vyšlo najevo, že šéfovi investic Softbank byla zvednuta odměna. Zatímco si minulý fiskální rok přišel na sedm milionů dolarů, za ten současný, který skončil v březnu, si odnesl 15 milionů dolarů. Čistá ztráta Softbank v daném roce mimochodem dosáhla bezmála devíti miliard dolarů.

No a jen o dvě hodinky později se objevila zpráva, že nové investiční kolo čínské společnosti Didi (obdoba Uberu) ve výši 500 milionů dolarů nevedl nikdo jiný než právě Softbank.

Kolem a kolem jsou Sonovy ambice finančně podporovat novou ekonomiku impozantní. Viděno ovšem přízemní optikou – Ježíš a ostatně ani hlavní tvář Beatles neskončili zrovna příjemně.

Disclaimer: Na výše zmíněné řádky nemá být nahlíženo jako na investiční, životní ani náboženské doporučení.