Třiatřicetiletý šéfkuchař, porotce kulinářské show MasterChef Česko, člen výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2016 a dnes už i mediální ikona. Přemek Forejt bezpochyby patří k nejvýraznějším tvářím českého gastra a není divu – učil se od nejlepších. 

Svou kariéru odstartoval v Londýně, kde tři roky vařil v michelinské restauraci L’Autre Pied, později se přesunul zpět do Česka a dva roky působil v brněnském podniku Koishi. Od roku 2016 stojí v čele vyhlášené olomoucké restaurace Entrée, jejíž degustační menu jezdí ochutnat lidé ze všech koutů republiky. 

Pro Forbes popsal současné dění okolo koronavirové pandemie a jejích následků pro české pohostinství.

V posledních dnech cítíme z lidí obrovskou nervozitu. Neustále nám chodí dotazy, na které sami neznáme odpověď a netušíme, jak se situace bude vyvíjet dál. S druhou vlnou pandemie se vlastně ocitáme v podobné situaci jako na jaře. Tehdy jsme nikdo nevěděli, co se stane přes noc a jaká opatření vláda uvede v platnost následující den. 

Naše branže je rozhodně specifická tím, že se nelze na cokoli připravit, ale pohostinství utrpělo, a stále trpí, mnohem větší ztráty, než by ve skutečnosti muselo. 

Kvůli nerozhodnosti vlády si nejsme schopni vytvořit žádný plán, se kterým budeme moci počítat. Na jaře jsme s každým novým opatřením dělali vlastní modelové scénáře, abychom se mohli nějakým způsobem připravit na to, co přijde. Všechno, co jsme vymysleli, se nám ale s každým dnem opět měnilo a ve finále jsme přišli na to, že plánování nedává smysl. Rozhodnutí vlády se měnila každým dnem. 

I přes nejistotu a nulové tržby jsme první vlnu nakonec ustáli. Z velké části i díky tomu, že k nám sice jezdí lidé z celé republiky, ale nejsme závislí na zahraniční klientele. Ta tvoří jen velmi malé procento našich tržeb.

S druhou vlnou se chování hostů mění.

Od otevření na konci května jsme se relativně rychle vrátili zpátky do fungování před nouzovým stavem. Lidem hodně chybělo vyrazit ven a chtěli si vynahradit čas strávený doma. S druhou vlnou se ale chování hostů mění.

Začínají se mnohem víc bát a rezervace ruší na týdny dopředu. Přestože vláda tvrdí, že se chce znovuuzavření podniků vyhnout, dělá všechno pro to, aby lidi maximálně vystrašila. 

Díky dlouhému čekacímu listu zatím fungujeme dál. Vzhledem k nejistotě toho, co přijde, ale cítíme zodpovědnost za naše zaměstnance. Každý z nich má svůj vlastní život a my se musíme postarat, aby dostali to, s čím počítají. Nerušíme jim směny a nesnižujeme stavy. To je pro nás až tou poslední možností. 

Změna otevírací doby ale samozřejmě zasáhne i nás. Koncept Entrée je postaven na degustačních menu, která zaberou více času než běžná návštěva restaurace. Místo usazování hostů i v půl desáté večer teď můžeme poslední zákazníky přivítat maximálně v osm. 

Už v našem případě jde o velký problém a ještě hůř na tom jsou bary, které žijí z tržeb po desáté večer. Podnikům nezbývá než být flexibilní a umět se rychle přizpůsobit. Z téhle krize ale oblast gastra bezpochyby vyleze s velkými šrámy.

Pro spoustu podniků už teď znamená konec.