Podle nového průzkumu časopisu Forbes i ti nejbohatší lidé stále vykonávají velké množství domácích prací, od prostého vynášení odpadků po nakupování potravin.

Svět ultrabohatých je sice přeplněný soukromými tryskáči, obrovskými sídly a větším množstvím peněz, než si většina lidí dokáže představit, ale každodenní život miliardářů je mnohem obyčejnější, než by mnozí čekali.

Alespoň to naznačují výsledky nedávného průzkumu amerického časopisu Forbes. Průzkum mezi 65 nejbohatšími lidmi světa ukázal, že mnozí miliardáři se navzdory svým majetkovým poměrům rozhodli vykonávat alespoň některé domácí práce a běžné úkony sami.

Více než třetina respondentů uvedla, že pravidelně nakupuje potraviny a vynáší odpadky, zatímco čtyřicet procent vaří a venčí psy. Více než polovina dotázaných také uvedla, že si ve svém volném čase vyhradí prostor a navštěvuje sportovní zápasy svých dětí nebo vnoučat. Možná mají vysoké ambice i v ostatních aspektech života.

Existuje nespočet důvodů, proč alespoň někteří členové klubu miliardářů stále vykonávají i všední úkoly. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos nebo spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates již dříve hovořili o své zálibě mýt každý večer nádobí.

„Někdo by to za mě klidně udělal, ale já si to rád umyju po svém,“ zdůvodnil Gates.

Pro některé z nich, jako například pro realitního investora Charlese Cohena, představují činnosti v domácnosti odpočinek od práce. „Je legrační, že o tom mluvíme teď, protože jsem se právě vrátil z Home Depotu (obchod s domácími potřebami, pozn. red.) se zavlažovači a žárovkami,“ řekl Cohen v nedávném telefonátu. „Rád trávím čas venku a dělám věci sám.“

Nákup potravin nebo grilování je podle něj skvělý způsob, jak zpomalit náročný týden. Cohen dodal, že se s manželkou snaží více pracovat v domácnosti, aby šli svým dětem dobrým příkladem.

„Jde o to, že děláte věci, které vás baví. Vytváříte si životní styl, který definuje vaši osobnost. Chcete, aby to tak vnímaly i vaše děti. A tvoříte hodnoty, které doufáte, že přijmou za své,“ řekl Cohen. Ne že by jeho rodina žila skromně. Vlastní mimo jiné obrovskou nemovitost v Connecticutu se soukromým kinem a mohou se pochlubit také vinicí ve Francii.

Statistiky pocházejí z našeho exkluzivního průzkumu mezi 65 světovými miliardáři. Jak vypadá běžný den bohatých? Typičtěji, než byste čekali. Více než třetina z nich se věnuje běžným činnostem, jako je vaření a nakupování potravin. Ale skládání oblečení? Na to zapomeňte.

  • 46 procent navštěvuje sportovní zápasy nebo vystoupení svých dětí nebo vnoučat
  • 40 procent vaří a tráví čas v kuchyni
  • 40 procent chodí na procházky se psem
  • 38 procent vynáší odpadky
  • 33 procent nakupuje potraviny
  • 19 procent vozí své děti nebo vnoučata do školy
  • 10 procent pracuje na zahradě
  • 8 procent do svého rozvrhu řadí i praní a ukládání prádla

Frank VanderSloot, zakladatel a výkonný předseda společnosti Melaleuca, která se zabývá zdravím a wellness, a nejbohatší muž v Idahu, říká, že práce je pro něj přirozená od dětství. Pamatuje si, jak vstával před školou, aby na rodinné farmě v severním Idahu štípal dřevo a dojil krávy.

„Lidé si o vás myslí, že jste někdo úplně jiný jen kvůli velikosti vašeho účtu. Ale tak to nefunguje – alespoň takový mám pocit,“ řekl VanderSloot.

Poznamenal však, že on a jeho žena Belinda si také najali člověka na úklid kolem domu. Vila má 15 pokojů, aby se v ní mohlo ubytovat 14 dětí a 54 vnoučat, když přijedou na návštěvu. Většinu domácích prací, včetně vaření a praní, však zvládá on a jeho žena. Práce na zahradě dělají jejich vnoučata za menší kapesné.

„Myslím, že bohatství nebo úspěch prověří lidský charakter více než neúspěch. A je třeba se s tím vyrovnat,“ zdůraznil. „Pokud člověka úspěch změní, pak si myslím, že nepochopil smysl života.“

Jiný miliardář, který si přál zůstat v anonymitě, řekl časopisu Forbes, že dělá vše od vynášení odpadků až po praní prádla – ano, dokonce i praní a občasné žehlení. „Jen mi není příjemné přijímat osobní služby od jiných.“

Ne každý má úplně stejnou filozofii. Koneckonců, jak vyplývá z průzkumu: 60 procent uvedlo, že nevaří, 62 procent nevynáší odpadky a 92 procent miliardářů nepere.

Někteří k tomu mají dobré důvody. Jeff Greene, realitní magnát z Palm Beach, tvrdí, že ačkoli je neustále poblíž domova, většinu domácích prací a úkolů obstarávají jeho zaměstnanci. „Vedu firmu s mnohamiliardovým obratem. Mám toho hodně, takže samozřejmě domácí práce nejsou nejideálnější způsob, jak trávit čas. Zvlášť když jsou to věci, na které si mohu někoho najmout,“ říká.

Když má volno, nejraději se věnuje svým třem malým dětem, které každý den vozí do školy a ze školy. „S dětmi mám blízký vztah. Dělám to rád… Než abych se hádal s dodavatelem kvůli termínu, to raději zůstanu se svými dětmi.“