Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Šéf Kremlu zároveň varoval, že kapacita plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, by se mohla dále snížit kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení, píše Reuters.

Evropská komise nicméně neočekává, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn. Novinářům to v úterý řekl eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn. Jeho komentář přišel poté, co Reuters informoval, že ruská plynárenská společnost Gazprom nejméně jednomu významnému zákazníkovi v Evropě sdělila, že kvůli mimořádným okolnostem nemůže zaručit dodávky plynu.

Zdroje agentury Reuters však uvádějí, že by se tok ruského plynu Nord Streamem 1 po plánované údržbě ve čtvrtek mohl obnovit, nebude ale přitékat na maximu jeho denní kapacity, tedy zhruba 160 milionů metrů krychlových denně.

Putin po své návštěvě Teheránu řekl, že Gazprom za snížení tranzitní kapacity plynu nenese vinu. Podle agentury TASS prohlásil, že západní země se snaží svalit vinu za své chyby v energetické politice na Rusko, zejména na Gazprom. „Gazprom vždy plnil, plní a hodlá plnit všechny své závazky,“ uvedl Putin. 

Gazprom, který vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v posledních týdnech snížil dodávky přes plynovod Nord Stream 1 o zhruba šedesát procent, svůj krok zdůvodňuje technickými problémy, respektive opožděným návratem kompresorové turbíny ze servisu, který v Kanadě prováděla německá společnost Siemens Energy.

Zdržení zapříčinily sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kanada uvedla, že v neděli odeslala po opravě turbínu do Německa. V úterý Putin uvedl, že Gazprom dosud neobdržel „oficiální dokumenty“ k dovozu turbíny z Kanady.