„Vybudovali jsme českou cloudovou jedničku, teď se chystáme pokrýt kompletní IT trh a stát se největším hráčem ve střední Evropě,“ představuje smělou firemní vizi spolumajitel Geetoo Holdingu Vladimír Kvaš. Aby holding dosáhl svého cíle, začal akvírovat desítky českých firem a svým zákazníkům chce už brzy umět zajistit ucelené portfolio IT služeb.

Vladimír Kvaš a Michal Hampl začali podnikat před dvaceti lety v Přerově. Od té doby dokázali, že umějí vybudovat jedny z největších IT firem v Česku, a teď mají nový cíl: zopakovat to v rámci celé střední Evropy.

Jejich technologická skupina Geetoo Holding, pod kterou zkonsolidovali svůj byznys, roste a do tří let má být více než dvakrát větší.

Přitom už nyní by mohli být zakladatelé spokojení: součástí holdingu je například největší český cloudový hráč Geetoo Technology, pracují pro klienty zvučných jmen, jako je J&T Banka, Sportisimo nebo Air France, a jejich infrastruktura zajišťuje chod řady kritických služeb v Česku.

Pokud by vypnuli své služby, na spoustě míst byste nezaplatili kartou, nevybrali si z bankomatu, v Praze by nešly semafory, vypadly by trackovací systémy městské dopravy, přestaly by chodit důchody i sociální dávky a zkolabovala by i aplikace Záchranka.

„Ale to, co děláme, je pořád jen malá výseč z toho, co bychom mohli dělat,“ říká Vladimír Kvaš. „IT je velice široká oblast a my nyní pokrýváme asi třetinu z celkového portfolia služeb. Proto chceme být co nejdříve komplexním hráčem s komplexním portfoliem IT služeb. Ty příležitosti, které teď vidíme, si prostě nechceme nechat utéct,“ vysvětluje, proč se v Geetoo nechtějí spokojit s dosavadními úspěchy.

Svou pozornost nyní Kvaš plně věnuje aktivitám holdingu, kam se přesunul jako CEO. Spolu s ním přichází na pozici provozního ředitele Matěj Žáček, který si získal důvěru obou zakladatelů. A v tomto složení vyrážejí na nákupy.

Miliony pro české IT firmy

Vladimír Kvaš přiznává, že kdyby měli společnosti s novými produkty, expertizou, kvalitními referencemi a důvěrou na trhu stavět na zelené louce, zabere jim to minimálně pět let. Přitom existuje rychlejší a lepší cesta – private equity.

V Česku se totiž otevírá generační příležitost – stovky kvalitních IT firem s dobrým renomé, velkými klienty a stabilními finančními výsledky se totiž budou ochotně bavit o prodeji. A důvodů je hned několik.

„Firmy, o které se zajímáme, narazily na bariéru dalšího růstu. Velice častým důvodem je nevyřešené nástupnictví. Původní majitelé nemají firmu komu předat a řeší, co dál. Mají k ní ale silný vztah a nechtějí, aby ji někdo koupil třeba jen kvůli těm největším kontraktům a zbytek zahodil,“ zmiňuje Vladimír Kvaš.

Některé firmy také narazily na limit mindsetu zakladatelů a majitelů. „Byznys, který jim vyrostl pod rukama, aniž by to plánovali, se mění na čím dál větší břemeno. Hodně vydělávají, ale nedokážou nebo nechtějí zainvestovat a přerůst z malé rodinné firmy do větší společnosti,“ popisuje Kvaš.

„A třetí skupina vlastníků prostě hledá partnera, který jejich firmě zajistí dobrou budoucnost. Mají ambici, ale nemají sílu a možnosti dosáhnout toho sami.“

Už letos bychom měli pod holding zaparkovat první nové firmy.

Přitom se podle Vladimíra Kvaše jedná vždy o firmy evropských kvalit. „Že jejich know‑how zůstane v Česku, je dobré pro všechny strany. Jejich zánikem nebo přesunem pod křídla zahraničních hráčů by se Česko ochudilo víc, než je patrné. Jsou totiž z podstaty klíčové pro budoucnost tuzemské ekonomiky, která bude logicky stále více digitální,“ podotýká.

Geetoo Holding aktuálně jedná o prodeji s přibližně čtyřiceti společnostmi z oboru, které dosahují obratů v rozmezí padesáti až šesti set milionů korun ročně. Jde o podniky, jež implementují IT do firem, poskytují síťovou infrastrukturu, zabývají se telekomunikacemi, kybernetickou bezpečností, automatizací nebo umělou inteligencí.

„Už letos bychom měli pod holding zaparkovat první nové firmy. Požadavkem však je, aby byly dlouhodobě ziskové, měly zdravé cashflow a jejich byznys měl jasnou přidanou hodnotu,“ říká Kvaš.

„Jsou to společnosti, které na trhu působí klidně dvě dekády. Díky pozitivní EBITDA si na sebe de facto vydělají, my jsme navíc schopni zefektivnit jejich náklady na provoz o čtvrtinu. Podstatné je ale to, že jim dokážeme pomoci s nastavením firemní kultury, vizí a procesů do podoby, která nás vyšvihla na post české jedničky.“

Stabilní i v dobách nejistoty

Jednotná vize celé technologické skupiny, ale také vzájemné synergie mezi jednotlivými hráči jsou podle Vladimíra Kvaše základem receptu na to, aby se Geetoo Holding do tří let dostal přes miliardu korun obratu. Do budoucna dokonce vzhlížejí k miliardě eur, věří si hlavně proto, že dokážou včas identifikovat příležitosti.

„Naskočili jsme do cloudu v pravý čas a vyrostli na něm. Teď naskakujeme do celkové IT transformace firem, jejíž další fáze bude vrcholit za dva tři roky,“ vysvětluje CEO holdingu plánovanou investiční jízdu a upozorňuje, že na informačních technologiích dnes závisí nejen soukromý sektor, ale i státní a mezinárodní instituce.

„Je to přirozený vývoj. Dnes skoro každá společnost potřebuje IT nějak řešit, od zemědělských podniků až po banky, ve kterých už pracuje víc ajťáků než bankéřů. IT bobtná a je čím dál složitější. A s tím vším klienti chtějí pomoct,“ říká Kvaš.

„IT se zároveň pro řadu společností stává limitem jejich rozvoje. To se musí změnit a my, myslím, víme, jak na to. Budoucnost není v tom, že budete mít ve firmě na každou věc vlastního IT specialistu.“

Trh s IT službami navíc dlouhodobě roste bez negativních vlivů. „Nemají na něj zásadní vliv ani neočekávatelné události na mezinárodní úrovni, jako je pandemie nebo válečné konflikty. Roste v době dostatku i v době nedostatku, kdy se hledá efektivita,“ zmiňuje Kvaš.

„Naše cesta bude především o schopnosti kvalitně odbavit příležitosti, kterých bude velké množství.“

Ti, kteří rozumí byznysu druhých

Budování vlastní firmy zbystřilo cit spolumajitelů Geetoo Holdingu pro detaily, které je třeba sledovat. Například právě zmíněnou firemní kulturu.

„Prošli jsme si sami překotným růstem. Víme, jaké to je, spojovat byznys firem uvnitř jednoho holdingu. A velice dobře víme, že bez stabilní firemní kultury se neroste tak efektivně. Zainvestovali jsme do ní miliony: od způsobu, jakým fungujeme na každodenní bázi, po úroveň servisu, který dáváme klientům. A také jsme schopni napříč skupinou dodávat expertní služby, jako je logistika, marketing, personální nebo právní poradenství, a ušetřit tak náklady,“ zmiňuje Kvaš zásadní argument, proč by měly firmy zvažovat vstup právě pod křídla Geetoo Holdingu.

„Součástí firemní filozofie je navíc empatie a respekt vůči práci a podnikání druhých. Ostatně obojí se prolíná v podstatě vším, o čem jsme se celou dobu bavili – ať už se jedná o budoucí partnery v holdingu, nebo o zákazníky. Máme to tak prostě nastavené. Cítíme to tak,“ dodává Vladimír Kvaš.