Generální tajemník OSN António Guterres v úterý cestuje na Ukrajinu, kde se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Guterresova mluvčího. Šéf OSN má v Kyjevě jednat především o možném prodloužení dohod týkajících se vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře.

Mluvčí Stéphane Dujarric uvedl, že tajemník přijel do Polska, odkud vyrazí na cestu do ukrajinské metropole. Jedná se o Guterresovu třetí návštěvu Ukrajiny od začátku ruské agrese loni v únoru.

OSN dohlíží na dodržování systému dojednaného loni v létě mezi Ruskem, Ukrajinou a Tureckem, který umožnil Ukrajincům obnovit vývoz zemědělských produktů z několika černomořských přístavů. Rusové po začátku invaze zahájili jejich blokádu, zatímco z okupovaných oblastí začali obilí vyvážet sami.

Na základě dvojice dohod z července se podařilo exportovat asi dvacet milionů tun obilí, což pomáhá zmírnit válkou vyvolanou mezinárodní potravinovou krizi. Platnost „Černomořské iniciativy“ byla v listopadu prodloužena na dalších 120 dní, což posunulo termín jejího vypršení na 18. března.