Jeho výběr trval dlouho. Po celých dvou letech, kdy bylo místo amerického velvyslance v Praze neobsazené, však hlava Spojených států nominovala muže, jehož životopis připomíná story jako vystřiženou z reklamy na americký sen. A s ní i esenci toho, čím je Forbes. Bijan Sabet, kterého včera prezident Joe Biden oficiálně nominoval na post ambasadora Spojených států, totiž přichází do diplomacie z ligy velkého byznysu.
Technologický investor, vizionář a díky svým úspěchům dnes i miliardář je vám možná povědomý. Americký Forbes jej nejednou zařadil mezi stovku nejvýraznějších technologických hráčů. Naposledy se v žebříčku objevil v roce 2017, a to díky svému zdařilému exitu ze společnosti Trello. Svůj podíl ve firmě, která vyvíjí aplikace na správu pracovních projektů, tehdy prodal firmě Atlassian za 425 milionů dolarů.
Podobných úspěšných investic má však za sebou muž v čele venture kapitálového fondu Spark Capital nespočet. V roce 2007 investoval do sociální sítě Tumblr, o rok později do Twitteru.
Správná investice podle Sabeta spočívá v zodpovězení čtyř jednoduchých otázek – Jsou zakladatelé společnosti něčím výjimeční? Líbí se mi jejich produkt? A jejich vize? Ale především, kdybych nebyl investorem, chtěl bych pro startup sám pracovat?
Svou kariéru začínal Bijan Sabet příhodně v době, kdy byl veřejně přístupný internet v počátcích a prvních deset let své profesní dráhy strávil uprostřed San Francisca, tehdy zbrusu nové technologické říše plné příležitostí. Dnes tak třiapadesátiletému dříči vděčíme třeba za internetovou televizi, kterou v začátcích pomáhal budovat.
O několik let později se Sabet vrátil zpátky do rodného Bostonu, kde v roce 2005 spolu se svým obchodním partnerem Santo Politim založil vlastní investiční fond, který ho nakonec vynesl do kruhu nejvlivnějších, a s jistotou i těch nejpokornějších, investorů do technologií.
Bijan Sabet nicméně nemá na kontě jen samé úspěšné investice. Sluší se říct, že i jako zdánlivě geniální investor občas tvrdě narazil. V samých začátcích například investoval do výrobce dronů Lily Robotics, který později zkrachoval. Sabet, který se svým fondem chtěl postavit alternativu k modelu, podle jakého venture kapitály tradičně fungují, tehdy všem zákazníkům zbankrotované společnosti sám vrátil jejich peníze.
Proto vás ani nejspíš nepřekvapí, že tento ultimátní good guy pravidelně podporuje neziskové organizace na ochranu základních práv a svobod a místo okázalého luxusu si víc užívá cesty jen s kamerou v ruce, zato ale do všech koutů světa.
A brzy se zřejmě na seznam jeho destinací dostane i Praha. Není to úplná jistota, na post velvyslance v Česku Sabeta, který je politicky na opačném spektru než jeho předchůdce, republikán Stephen King, ještě musí schválit americký Senát. S největší pravděpodobností však budou senátoři nakloněni volbě muže, který se hrdě hlásí k demokratům a finančně přispěl i Bidenově prezidentské kampani.
V příštích
letech tak české vztahy s Amerikou bude pravděpodobně zajišťovat muž,
který je po dvou, pro Česko citlivých letech hledání Kingova nástupce, snad až
too good to be true.