skip to main content
Český byznys

George Clooney by se v Česku neuživil. Služba na propouštění zaměstnanců se tu neujala

Personální agentura Manuvia se zabývá sháněním pracovníků do tuzemských fabrik, výrobních hal, skladů i kanceláří. Počátkem léta ovšem zkusila na trh zavést opačný typ služby: nabízela firmám, že za ně zaměstnance propustí. Počítala s tím, že v krizi způsobené pandemií bude pracovních míst ubývat a společnosti se budou muset zaměstnanců na některých pozicích zbavovat.

Zhruba dva měsíce poté, co firma začala službu nabízet, přiznává šéf agentury Ondřej Wysoglad, že se projekt ocitl v jakémsi vakuu. „Není o něj zájem, takže zřejmě nemá byznysový potenciál, a v tuto chvíli to vypadá, že ho nejspíš uložíme k ledu.“

Reklama

Zřejmě tak přestane fungovat nápad, který se podobá zápletce hollywoodského snímku Lítám v tom: George Clooney v něm ztělesnil jakéhosi profesionálního vyhazovače cestujícího po Spojených státech právě proto, aby ve firmách snižoval stavy. Wysoglad se podle svých slov neinspiroval filmem, nýbrž skutečnou praxí v zahraničí – v Česku se ovšem projekt z teorie do praxe nepřelil.

Výjimkou byla v červenci započatá a aktuálně finalizovaná akce, v jejímž rámci Manuvia zastoupila společnost, kterou vzhledem k citlivosti věci nemůže Wysoglad prozradit. Propouštění osmi lidí ze středního managementu bylo však poslední realizovanou zakázkou.

Reklama

Pro českou ekonomiku je to patrně dobrá zpráva. „Ekonomika propad samozřejmě zažívá, nicméně automobilový průmysl, její nosný pilíř, poměrně jede,“ vysvětluje Wysoglad. „Zároveň se kvůli covidu pořád moc nedaří uvolnit dovoz pracovníků ze zahraničí, takže je poptávka po lokální pracovní síle. I proto naše služba neměla efekt.“

Wysoglad tvrdí, že jeho agentura nabízela odborníky, kteří by za firmy nepříjemnou povinnost kvalifikovaně vyřídili. K výjezdům byl připraven tým se zaměřením na psychologii či poradenství, jak mají propuštění v závislosti na vzdělání a dalších okolnostech postupovat.

Nebylo to potřeba. A nakonec ani tomu, kdo na nápad přišel, údajně nevadí skutečnost, že šlo o slepou uličku. „Na rovinu: mnohem raději budu prostřednictvím agentury zaměstnance nabírat než propouštět,“ ujišťuje Wysoglad.

Reklama
Reklama