Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu s konsorciem čínské firmy Gotion High-tech a slovenského InoBatu o výstavbě továrny na baterie pro elektromobily na jihu Slovenska. Investice dosáhne 1,23 miliardy eur (30,5 miliardy korun) a stát ji podpoří pobídkami v objemu 214 milionů eur (5,3 miliardy korun), řekla novinářům Saková.

Projekt, který zahrnuje také vybudování vědecko-výzkumného centra, je podle Sakové druhou největší zahraniční investicí v historii Slovenska. Továrna bude postavena v Šuranech, její kapacita dosáhne dvacet gigawatthodin. V zemi půjde o první takzvanou gigafactory. Investor tam vytvoří přes 1300 pracovních míst.

„Musíme usilovat o to, abychom v rámci nového trendu přechodu na elektromobilitu přilákali na Slovensko dodavatele automobilek,“ řekla Saková. Dodala, že automobilový průmysl se na celkovém výkonu ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě, podílí desetinou.

První zkušební výrobky z nové továrny v Šuranech by měly být k dispozici na podzim příštího roku. Se startem řádné produkce investor počítá na začátku roku 2027 a s dosažením plné výrobní kapacity zhruba o půl roku později.

Slovenská vláda už loni v listopadu podepsala s investorem memorandum ohledně jeho připravovaného projektu na Slovensku. Čínský Gotion patří mezi přední bateriové konglomeráty na světě. V odvětví vývoje a výroby baterií podniká také InoBat.