Vzpomínáte si ještě na Elektru a Catwoman? Tak se před více než 15 lety jmenovaly první dva velkorozpočtové komiksové filmy s ženskými hrdinkami v hlavní roli. Byly to nepodarky, na které do kina nikdo nepřišel, ale doba pokročila. Před třemi lety bezprecedentní úspěch Wonder Woman Hollywoodu ukázal, že o ženské superhrdinky je velký zájem.

A když už je to tak, proč by měl být superhrdinský žánr doménou pouze mužských tvůrců? Letos se do kin dostane hned několik velkých filmů od režisérek, což v Hollywoodu dlouho nebylo myslitelné. Jaké to jsou?

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn, právě v kinech)

Až 55 milionů dolarů za první víkend by mohl vydělat snímek, který vypráví o emancipaci Harley Quinn po rozchodu s Jokerem. Na Oscara nominovaného Joaquina Phoenixe z toho ale vynechte, tento snímek se odehrává v univerzu Sebevražedného oddílu, kde zločinného šaška ztvárnil Jared Leto. S nepovedenou týmovkou ale nový film spojuje bohužel více autorských voleb.

Příběh Harley Quinn a jejích nových parťaček sice režírovala Cathy Yan, výsledek ale působí, jako kdyby ho sestříhali tvůrci Oddílu. Jde tak o nekonečnou montáž, kdy se přes neustálé flashbacky, voiceovery, vysvětlovačky a pomrkávání nikdy „nestane“ film samotný.

A zatímco třeba horor Slunovrat dokázal vynalézavě vyprávět o tom, že hrdinku nemusí definovat toxický vztah, girl power v Birds of Prey je smrštěna do povrchní karikatury. Je to škoda, protože Margot Robbie v hlavní roli je zase jednou skvělá.

Black Widow (v kinech od 30. dubna)

Jasně, Natasha Romanoff sice v Avengers: Endgame zemřela, to ale Marvelu nezabránilo, aby jí (konečně!) věnoval vlastní film. Blockbuster se Scarlett Johansson se nicméně bude odehrávat v minulosti, konkrétně mezi Občanskou válkou a Infinity War. Už z traileru slibuje poměrně hutné špionážní drama, které započne marveláckou „Fázi 4“ velkolepou rozlučkou s Černou vdovou. Tedy, jak se to vezme.

Dost se spekuluje, že po Johansson roli převezme herečka Florence Pugh (nominovaná na Oscara za Malé ženy), jež se ve filmu objeví v roli Yeleny. Záporákem bude Taskmaster, který dokáže kopírovat bojovou techniku protivníků, a ke slovu se přihlásí i Red Guardian, což je ruská odpověď na Captaina Americu. Snad ceněná režisérka Cate Shortland (Berlínský syndrom, Lore) vysekne marvelovku, která se bude od zbytku univerza trochu lišit. Už by to totiž chtělo.

Wonder Woman 1984 (v kinech od 4. června)

V létě se díky režisérce Patty Jenkins vrátí i amazonská princezna Diana (Gal Gadot), která opustí zákopy první světové války, aby se podívala do 80. let. První snímek sice žánr moc nepodrýval, přesto šlo o svižné dobrodružství (s triky od české firmy UPP), v němž se skoro úplně do naha nesvlékla Diana, ale pilot Trevor v podání Chrise Pinea. Ten se na konci obětoval, aby zachránil svět, v traileru na druhý film ale vystupuje.

Na vysvětlení si budeme muset počkat až do premiéry, v jeho znovuzrození ale prý mají mít prsty záporáci v podání Kristen Wiig a Pedra Pascala. Mimochodem, natáčení skončilo už na konci roku 2018 a film je prý od loňského prosince kompletně hotový včetně triků. Proč Patty Jenkins netočí všechny superhrdinské filmy?

Eternals (v kinech od 5. listopadu)

Teprve před pár dny skončila hlavní část natáčení dalšího velkofilmu od Marvelu, který představí nový tým superhrdinů. Kočíruje ho režisérka Chloé Zhao, která má za sebou velmi podařené drama Jezdec, měřítko nového snímku je však poněkud větší. Film Eternals, který proti sobě postaví dvě rasy uměle vytvořených bytostí, má být epickou sci-fi, která dějem obsáhne několik tisíciletí a bude vycházet z antické mytologie.

Epické je i obsazení – vedle Kita Harringtona a Richarda Maddena se na plátně objeví Angelina Jolie, Salma Hayek, Kumail Nanjiani nebo Gemma Chan. Očekávaný film na sebe zatím upozornil jen skrze Kumaila, který na Instagramu ukázal vypracovanou muskulaturu, první trailer by měl však dorazit s premiérou Black Widow.

A dál?

Za hranou verzí pohádky Mulan, která dorazí do kin 26. března, stojí režisérka Niki Caro, Marvel také nabídl režii zatím nepojmenovaného filmu úspěšné tvůrkyni Lulu Wang, která letos boduje s tragikomedií The Farewell. Ženu potom mají pro režii dalšího filmu z předaleké galaxie i producenti Star Wars.

A co se týče komiksů, všechno letos na bedrech režisérek nebude: do kin se chystají ještě snímky Bloodshot, Morbius, Noví mutanti, The King’s Man: První mise nebo Venom 2.