Globální přechod na obnovitelné zdroje energie v odvětvích, která mají velkou spotřebu energie, v loňském roce zpomalil. Brzdí ho nedostatky v regulaci, politické tlaky a neschopnost stanovit jasné cíle. Uvedla to ve svém výročním hodnocení skupina REN21, která sdružuje vlády, výzkumné instituce a nevládní organizace s cílem podpořit přechod na čistou energii.

Pandemie nemoci covid-19 a válka na Ukrajině napomohly snahám o přechod na obnovitelnou energii kvůli rostoucím obavám o energetickou bezpečnost. Vlády ale nedokázaly na tuto dynamiku navázat, uvedla skupina.

Do konce loňského roku pouze třináct zemí, včetně USA, Indie a Číny, zavedlo politiku v oblasti obnovitelné energie, která se vztahuje na budovy, průmysl, dopravu a zemědělství. Obnovitelná energie má v těchto odvětvích na spotřebované elektřině podíl pouze 12,7 procenta. Mnohé země dokonce ze svých ambicí ustoupily.

„Vlády v podstatě ustoupily od svých ambicí a odvětví, která spotřebovávají energii, již nemají ekonomické pobídky,“ uvedla výkonná ředitelka REN21 Rana Adibová.

Zpráva varovala, že země jsou v reformách pomalé a že biliony dolarů dotací poskytovaných fosilním palivům, zejména v zemědělství, stále brzdí energetický přechod.

Tvorbu politiky loni ovlivnil také pokles cen fosilních paliv a debaty o nákladech na přechod na čistší energii se zintenzivnily, zejména v době, kdy se v mnoha zemích blíží volby, dodala Adibová.

Dekarbonizace těžkého průmyslu zůstává velkou výzvou. Sektory jako výroba cementu a ocele argumentují tím, že obnovitelné zdroje nemohou vyrábět teplo potřebné k vytápění vysokých pecí. Přestože se přechod průmyslu může ukázat jako náročnější než v dopravě, řešení podle Adibové existují, včetně využití elektrických obloukových pecí k výrobě ocele.