Každému z nás se to už stalo: odeslali jste nedokončený e-mail, zapomněli jste na přílohu, místo odpovědi jednomu konkrétnímu člověku jste poslali odpověď všem nebo jste dokonce zprávu odeslali na úplně špatnou adresu.

I já mám jeden takový případ: když jsem byl po vysoké škole a ucházel jsem se o práci v jedné firmě. Omylem jsem náboráři poslal motivační dopis určený pro jinou společnost, takže jsem se nemohl divit, že jsem to místo nedostal.

Teď konečně Gmail od Googlu přichází s možností zastavit již odeslaný e-mail – ale musíte to stihnout do 30 vteřin poté, co jsme zmáčkli tlačítko odeslat. Gmail s touto možností „Undo Send“ přišel poprvé v roce 2009, ale schoval ji do experimentální části e-mailového klienta.

UndoSend done

„Tato funkce byla původně zprovozněna pouze v sekci Gmail Labs, teď ji můžete využít i v klasickém webovém Gmailu,“ oznámil Google ve svém prohlášení.

Funkce „Undo Send“ zatím není dostupná v mobilní aplikaci (funguje pouze v aplikaci Inbox by Gmail pro iOS a Android, která pomáhá šikovně třídit elektronickou poštu, zvýrazňuje důležité e-maily a sdružuje konverzace).

undosend2 done

Ve webovém Gmailu se dá „Undo Send“ nastavit jednoduše: kliknete na ozubené kolečko vpravo nahoře a vyberete Nastavení. V základním přehledu nastavení pak zaškrtněte možnost Vrátit zpět odeslání. Dobu pro storno si můžete nastavit od 5 do 30 vteřin.

Mimochodem v Gmail Labs najdete pár zlepšováků, které můžeme doporučit: například ikonku ukazující počet nepřečtených zpráv, widget pro Google kalendář, možnost vytvořit si vlastní klávesové zkratky nebo náhledy Google Map přímo v těle e-mailu.


Čtěte také:

18 pomůcek, hraček a vylepšení Googlu, o kterých jste nejspíš neměli ponětí, že existují