skip to main content
Breaking News

Goodbye Internet Explorer. Microsoft ohlásil konec legendárního prohlížeče

Microsoft pošle do výslužby jeden ze svých symbolů – kdysi všudypřítomný internetový prohlížeč Internet Explorer. Americká softwarová společnost to dnes uvedla na svém blogu. Proti Chromu, který nyní ve vyhledávání na síti dominuje, nasadí svůj prohlížeč Edge.

„Aplikace Internet Explorer 11 pro stolní počítače bude stažena a její podpora pro Windows 10 skončí 15. června 2022,“ uvedl Microsoft.

Reklama

Internet Explorer společnost Microsoft spustila v roce 1995. Prostředí internetu opanoval po celé desetiletí, protože byl provázaný s Windows, operačním systémem předinstalovaným na miliardách počítačů. Koncem prvního desetiletí 21. století ale začal prohlížeč zaostávat za Google Chrome a dřívější král internetu se postupně stal předmětem nesčetných internetových memů, především pro svou pomalost.

V roce 2015 proto nasadil Microsoft nový prohlížeč pojmenovaný Edge, který již využívá stejnou technologii jako Chrome, který k dubnu 2021 držel na globálním trhu podíl 65 procent. Druhý největší díl koláče si pak podle analytického webu Statcounter uřízl prohlížeč společnosti Apple – Safari, a to s podílem 18 procent. Microsoft Edge měl tři procenta.