Špatně vidíte a nebaví vás nosit brýle ani kontaktní čočky? Pak by vás mohl zajímat patent, jehož existenci nedávno oznámil Google. Zároveň to od vás ale bude chtít i trochu odvahy. Společnost si totiž nechala zaregistrovat v podstatě nápad na vytvoření bionického oka, tedy takového, které by bylo zčásti živým organismem a zčásti technologií.

Podle patentu by vše mělo probíhat a fungovat zhruba takto: zájemci by musela být z oka operativně odstraněna jeho vlastní čočka, následně by lékaři místo ní do tzv. pouzdra oční čočky vstříkli speciální tekutinu. Ta by měla fungovat jako lepidlo, které po čase ztuhne, a operující by do ní díky tomu mohl umístit speciální „intra-oční zařízení“. To by se po ztuhnutí kapaliny zafixovalo na místě a nahradilo by odstraněnou přírodní čočku.

cocka nakes

Kromě samotné elektronické čočky by tohle zařízení mělo obsahovat i několik senzorů, procesor, malý rádiový vysílač a baterii, která by se dobíjela bezdrátově. Podle patentu by počítač v oku měl komunikovat s dalším, externím zařízením, a to prostřednictvím slabého rádiového signálu.

Čtěte také: Google vyvíjí technologii, která bude schopna podchytit rakovinu či Parkinsona

Nejde přitom o první nápad, jak lidské oko zlepšit. Už dříve Google, který se vedle zábavy dlouhodobě zaměřuje i na zdravotní využití technologií, ohlásil, že by rád vyráběl kontaktní čočky, které by poháněla sluneční energie a které by dokázaly komunikovat s počítačem a posílat mu zdravotní data o člověku, jenž je nosí. Kontrolovat byste si takhle mohli třeba svůj tlak.

A není to jen Google, kdo by chtěl naše oči vylepšit. Před časem si patent podala i společnost Sony, která by s kontaktními čočkami do našich očí ráda dostala i miniaturní fotoaparát, jenž by po mrknutí zvládl vyfotit to, na co se díváme (Google si patent na něco podobného podal už v roce 2014). A kontaktní čočky, které by nám dokázaly před očima promítat a přenést nás tak do světa augmented reality , si zase nedávno patentoval Samsung.

Všechny tyhle nápady zatím ale pracovaly pouze s čočkami, které si do oka nandáte a zase je vyndáte. Poslední patent Googlu naopak počítá s trvalým zákrokem, po operaci by vám elektronická čočka v oku zůstala navždy.

Že patent existuje, ale ještě vůbec neznamená, že Google tohle zařízení vůbec kdy vyrobí.