Seznamte se, tohle je Spot, nové plemeno robopsa. Umí spoustu věcí, tak jako normální živý pes. Sice nemá srdce, hlavu a oči, ale při ranním venčení byste s ním určitě zaujali. Jeho páníčky jsou vývojáři z Boston Dynamics, firmy, jež patří Googlu.

Pohyby robotického psa do velké míry připomínají toho skutečného. Celkem bez problémů zvládne klus i běh po rovině, do kopce, z kopce a elegantně si poradí i se schody. A ustojí dokonce i kopanec, jak je ostatně dobře vidět na videu. Mechaniku pohybu a stabilitu má evidentně perfektně zvládnutou.

Pro koho vlastně Boston Dynamics, která vznikla v roce 1992 jako spin-off z univerzity MIT a o 21 let později ji koupil Google, takového psa dělá? Primárně se projekt BigDog rozvíjel pro americkou armádu, ale u Spota už je teď jasné, že bude fungovat i v záchranných složkách. A dost možná i jako robotický domácí mazlíček, se kterým si ráno půjdete zajoggovat.

Zvuk, který Spot při svém pohybu vydává, se v poslední době s vývojem prototypu mění: už nezní jako „roj rozzuřených sršňů“, ale jako „pár včel s blbou náladou“, což je pokrok, podotýká britský Guardian.

Boston Dynamics nepracují jen na mechanickém psovi, ale i na „obyčejném“ dvounohém robotovi jménem Atlas. A i tady je značný posun dopředu. Podle posledního představení v lednu letošního roku zvládne hodinu sám chodit (a třeba následovat Spota do přírody) – a to jen na baterku.


Čtěte také:

Hit internetu posledních dnů: CIA pomáhala založit Google

Co všechno o vás ví Google. 10 adres, které by měl znát každý, kdo je na internetu