Google již tradičně na své podzimní tiskové konferenci představil své novinky. Zatímco jarní konference Google I/O je tradičně zaměřená na nový software a vývojáře, ta úterní znamenala představení nových zařízení.

Nexus odchází, přichází Pixel

Google opět ukázal dvojici svých nových telefonů, tentokrát ale už pod jiným jménem. Zapomeňte na řadu Nexus, přivítejte Pixel. Novinkou také je, že na telefonech se nachází pouze logo Googlu a už nikoliv výrobce, který telefony pro něj vyrobil, tedy HTC. Nové telefony jsou menší, s lepší výbavou, zpracováním a také vyšší cenou oproti svým předchůdcům.

Čtěte také: Dovolená bez stresu? Google přišel s řešením

Telefony Pixel a Pixel XL se liší pouze velikostí displeje a baterie, jinak mají shodnou výbavu. Zaujme oblé kovové tělo v kombinaci se sklem na zádech, nový konektor USB-C a velký důraz byl kladen na 12,3 Mpx fotoaparát s laserovým ostřením a slušnou světelností, který však postrádá optickou stabilizaci.

Zklame také relativně malá baterie telefonů, absence bezdrátového nabíjení, slotu pro paměťové karty nebo chybějící voděodolnost.

Screenshot 2016-10-06 at 11.19.05

Na druhou stranu potěší kvalitní AMOLED displeje – Pixel nabídne 5 palců a FullHD rozlišení, větší Pixel XL pak 5,5palcový zobrazovač dokonce s QuadHD rozlišením. Nové Pixely pak nabídnou ten nejvyšší výkon, který je v Android světě možný – procesor Snapdragon 821. Doplňují ho 4 GB RAM a 32 nebo 128 GB vnitřní paměti. Google vám navíc k novým Pixelům poskytne doživotní neomezené cloudové úložiště pro vaše fotografie, a to v plném rozlišení.

Na telefonech poběží samozřejmě čistý systém Android Nougat, a to rovnou v nové verzi 7.1, s jistotou rychlých a brzkých updatů na novou verzi přímo od Googlu a s dokonalým odladěním. Bude přitom protkán podporou nového Google Assistant, který vám poradí a pomůže s jakýmkoliv problémem.

Telefony z řady Nexus vždy v minulosti platily za kvalitní a dobře vybavené kousky za zajímavou cenu, to ale u Pixelů rozhodně neplatí. Za menší model si nechá Google zaplatit v přepočtu 19 tisíc korun, za větší dokonce téměř 23 tisíc korun.

Google chce ze značky Pixel vybudovat nový iPhone. Je však málo pravděpodobné, že se mu to podaří. Podobně drahá konkurence v čele se Samsungem nabízí lépe vybavená zařízení a u Pixelů bude mít Google problém i s celosvětovou distribucí. HTC, které telefony pro Google vyrábí, postupně slábne a přímou prodejní síť Google nemá.

Čtěte také: 10 nejlepších vychytávek, které váš iPhone získá aktualizací na nový iOS 10

Lze tak očekávat, že nové telefony budou, stejně jako předchozí Nexusy, na trhu spíše vzácností. Vzhledem k absenci Google Storu v Česku zatím není jisté, zda, kdy a jakým způsobem se na zdejší trh nové Pixely dostanou. V USA se začnou prodávat v průběhu října.

Virtuální realita a domácí sluha

Google se však neomezil pouze na telefony. Ukázal například vlastní brýle pro virtuální realitu Daydream View. Ty samozřejmě využívají už dříve představenou platformu Daydream, kterou mohou využít i další výrobci. Brýle mají stylový design a hodně netradiční látkový povrch v mnoha barvách, v podstatě jsou ale pouze hezčí alternativou brýlí Cardboard, které si můžete sestavit za pár korun z kartonu. Slouží pouze jako držák telefonu. A zážitek tak závisí na výkonu a kvalitě displeje telefonu, který do brýlí vložíte.

Potěší, že Google ke každým brýlím přibalí i speciální ovladač. V USA budou stát 79 dolarů, dostupnost v Česku je kvůli absenci obchodu Google Store opět nejistá.

Screenshot 2016-10-06 at 11.18.48

Google pak také oznámil zahájení prodeje nového centra vaší domácnosti. Jmenuje se Google Home, vypadá jako stylový reproduktor a dokáže se propojit s vašimi chytrými zařízeními v domácnosti – telefonem, tabletem, Chromecastem nebo třeba světly.

Kromě touchpadu je klíčové hlasové ovládání, které má být natolik spolehlivé, že vás Google Home uslyší čistě z celé místnosti. Hlasem můžete pustit hudbu, rozsvítit světla, vyhledávat informace na internetu a spoustu dalších věcí díky integraci s Google Assistent, novým digitálním asistentem od Googlu, který má být dokonalejší alternativou k Siri od Applu nebo Cortaně od Microsoftu.

Ráno vám tak může Google Home u vaší kávy říct stav dopravy na cestě do práce, předpověď počasí.

Screenshot 2016-10-06 at 11

Nový Google Home má v sobě také kvalitní reproduktory a spodní část si můžete vyměnit za jinou, barevnou. Prodávat se bude již brzy za 129 dolarů, do Česka se opět oficiálně zřejmě nedostane.