skip to main content
Breaking News

Google se dohodl s francouzskou tiskovou agenturou AFP na odebírání obsahu

Americká internetová společnost Google bude platit francouzské tiskové agentuře Agence France-Presse za obsah. Google ve středu oznámil, že s agenturou podepsal pětiletou smlouvu. Je to jedna z největších licenčních dohod podle nového francouzského zákona, uvedla agentura Reuters. Finanční podmínky dohody Google odmítl zveřejnit.

AFP a Google ve společné tiskové zprávě uvedly, že budou také spolupracovat na projektech, jako je například ověřování faktů. „Tato dohoda je uznáním hodnoty informací,“ sdělil ředitel AFP Fabrice Fries.

Reklama

Reuters už dříve napsal, že Google začátkem tohoto roku souhlasil s tím, že v období tří let zaplatí 76 milionů dolarů skupině 121 francouzských vydavatelů zpráv. AFP ale součástí dohody nebyla. Tato dohoda byla odložena a čeká se na výsledek antimonopolního řízení, ve kterém francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže firmu Google obvinil, že nejednala v dobré víře.

Zpravodajské firmy už dlouho ztrácejí příjmy z reklamy ve prospěch internetových společností, jako je právě Google nebo Facebook. Novináři si navíc léta stěžují, že tyto firmy využívají jimi vytvářený obsah, aniž by za něj platily. Větší vyjednávací sílu jim daly až nové zákony schválené ve Francii a v Austrálii, díky nimž vydavatelé podepisují kolektivní licenční dohody za miliardy dolarů.