skip to main content
Google

Google se kousnul. Pokud od něj bude chtít Austrálie platit za zprávy, vypne jí vyhledávání

Austrálie se s Googlem nemaže. Země připravuje povinný etický kodex, podle něhož bude muset technologický gigant – stejně jako platformy typu Facebooku – platit za zprávy, které pro svou zpravodajskou sekci přebírá z jiných médií.

Deník The Sydney Morning Herald uvádí, že Google se proti plánům ohradil a ústy své tamní šéfky Mel Silvové se nechal slyšet, že jestli se s ním Austrálie nechce mazat, tak on si namaže Austrálii na chleba.

Reklama

„Pokud se z tohoto etického kodexu stane skutečně zákon, nebudeme mít jinou možnost než pro Austrálii znepřístupnit náš Google Search,“ konstatovala Silvová.

Server Engadget poznamenává, že Austrálie se pro razantnější postup rozhodla kvůli dopadům pandemie na mediální průmysl v zemi. Google v prohlášení dodává, že pokud na něj bude Austrálie takhle dupat, tak jí znepřístupní nejen vyhledávání na svém prohlížeči, ale i YouTube.

Reklama
Předplatné Forbesu

Situace připomíná kauzu kolem české mediální platformy FlashNews, která se rozhořela poté, co tato platforma začala přebírat obsah vytvořený jinými mediálními domy.

FlashNews zvolila praxi, kdy začala přebírat titulky, perexy i fotografie s tím, že na původní články odkazuje. Podle kritiků se však jedná o zcizení a profit na obsahu, vytvořeném někým jiným.

Proti nové tuzemské platformě nicméně nikdo nevyrazil do takové ofenzivy, jaké čelí Google v Austrálii – a stejně tak FlashNews nedrží zemi pod krkem, jako hodlá Google držet protinožce.

Australský premiér Scott Morrison už na prohlášení Silvové z Googlu reagoval s tím, že na Austrálii „hrozby neplatí“.

Reklama
Reklama