Ideální destinace, spojující velkoměsto a šumění moře? Barcelona! Barbora Verešová, která vede úspěšnou slovenskou průvodcovskou společnost Pobarcelonsky, nabízí tipy, co si ve španělské metropoli nenechat ujít.

Slovákům i Čechům objevuje nejen turistická zákoutí, organizuje programy a rozlučky se svobodou a dokáže zajistit i VIP vstupenky na fotbalové zápasy FC Barcelona. „Barcelona není jen Sagrada Familia, návštěva parku Güell nebo La Pedrera a její noční jazzové koncerty na terase,“ připomíná Verešová.

Gaudího začátky

Ve čtvrti Gracia se nachází monumentální secesní dům La Casa Vicens, který je dílem jednoho z nejslavnějších španělských architektů Antoniho Gaudího. Právě na něm začal Gaudí profilovat svou jedinečnost.

Až tam budete, nezapomeňte zvednout hlavu ke stropu, aby vám neunikl žádný detail díla. Dům kdysi sloužil jako soukromé letní sídlo rodiny Vicensů, má čtyři patra a krásnou terasu v přízemí. Vstupné je zpoplatněno.

Secesní domy od Gaudího se vyznačují pestrými barvami | Foto Casa Vicens Gaudí

Útěk z ruchu a shonu

Okouzlující klášter Monasterio de Pedralbes se zeleným nádvořím a umělým jezírkem je oázou klidu uprostřed městského ruchu. Od začátku července do 13. září je v úterý a pátek od šesté hodiny odpolední vstup zdarma.

Klášter skýtá možnost stínu i zeleně uprostřed rozpáleného města | Foto José Antonio Gil Martínez / Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Kouzelné fontány

V roce 1929 vznikly pro barcelonskou výstavu Expo fontány, které jsou dnes opět přístupné. Jeďte metrem L1 nebo L3, vystupte na náměstí Plaza España a nemůžete je minout. Největší show takzvaných zpívajících barevných fontán je jednou z alternativ, jak romanticky zakončit barcelonský den.

Jen pozor – pokud přijdete pozdě, nezbude na vás místo s výhledem. V červenci až září probíhá představení od středy do neděle v půl desáté a deset večer.

Magická fontána v Barceloně | Foto Nicholas Gemini (CC BY-SA 4.0)

Gotická čtvrť

Tuto část Barcelony snad není možné minout, ale stále existuje mnoho turistů, kteří o ní nemají ani ponětí. Právě zde se začal psát příběh starořímského města Barcina, které nejvíce vzkvétalo ve středověku a v průběhu staletí se z něj vyklubala Barcelona, jak ji známe dnes.

Gotická čtvrť skýtá velké množství památek | Foto: Aldis Dzenovskis, CC BY-SA 3.0

Po návštěvě barcelonské katedrály a jejích zahrad a zvonice, odkud je krásný výhled na město, zajděte na kávu na terasu na náměstí Sant Felip Neri, kde si ji vychutnávala Scarlett Johansson ve filmu Vicky Cristina Barcelona.

Na správnou vlnu vás naladí sluchátka v uších a píseň Barcelona od Guilie y los Tellarini. Propletenými ulicemi se dostanete k barcelonské radnici a už vám jen prozradíme, že skrývá mnoho historických i moderních překvapení a má zvláštní kouzlo. Zkuste ho objevit sami!

Born

Nedaleko se nachází elegantní čtvrť Born – a rozhodně stojí za prozkoumání. Úzké dlážděné uličky vás zavedou k bazilice Santa Maria del Mar ze 14. století nebo k Paláci hudby od modernisty Lluíse Domènecha i Montanera. Má pouze jeden sál, ale jeho kapacita pro dva tisíce návštěvníků budí respekt.

Born také přetéká místními značkami oblečení a obuvi, takže pokud vám jde o módu, můžete si zde pořídit originální kousek. Poblíž je i Picassovo muzeum, kde doporučujeme koupit si vstupenku online, protože fronty jsou nekonečné.

Torre Glòries

Nejoriginálnější barcelonská vyhlídka se nachází v mrakodrapu známém dříve jako Torre Agbar. Vstupenku sem pořídíte na místě nebo online, v první hale najdete výstavu fauny a flóry a za příplatek můžete vyjet výtahem do šestatřicátého patra.

Právě tam se ukrývá umělecké dílo Cloud Cities Barcelona, labyrint kapslí od umělce Tomáse Saracena, kde lze bez obav bloudit nebo se prospat na nabízených polštářích.

Mirador torre Glòries Barcelona
Cloud Cities Barcelona uvnitř mrakodrapu | Foto Mirador Torre Glòries

Trh La Boqueria

Čtvrť La Rambla není třeba představovat, ale až v této oblasti budete, určitě si zajděte na La Boqueria, největší trh se středomořskými potravinami. Platí však, že kdo dřív přijde, dřív si pochutná – čerstvé mořské plody mizejí vždy jako první.

Výhledy

Barcelonským zvykem je přibalit si do batohu sangrii, olivy s ančovičkami, patatas bravas nebo cokoli jiného k zakousnutí a vydat se na horu Carmel, abyste se pokochali výhledem od tamních bunkrů. Do cíle vás dopraví metro L3 Vallcarca a autobus V17 Gran Vista.

Na horu Carmel a známý výhled na katalánské město se sjíždějí davy turistů | Foto Barcelonatips (CC BY-SA 4.0)

Plavání

Na leckterých terasách si můžete u bazénu a za doprovodu DJ vychutnat čerstvě namíchané mojito. Pokud vás však láká střed osvěžujícího dění, najdete ho ve Sky Bar Barcelona hotelu Iberostar na hlavním náměstí Plaza de Cataluña. A nemusíte být ani ubytováni v hotelu, vstup je zdarma. Que viva Barcelona!