skip to main content
Světový byznys

Jak se má Jack Ma? Rekordní pokuta povzbudila akcie Alibaby

„Upřímně přijímáme trest a zajistíme, aby vše bylo v souladu s tímto rozhodnutím. Abychom dostáli své odpovědnosti vůči společnosti, s maximálním úsilím budeme dále postupovat v souladu se zákonem a nadále budeme posilovat systém dodržování předpisů. Budeme růst prostřednictvím inovací.“

Takhle pokorně se společnost Alibaba vyjádřila k nedávnému rozhodnutí Čínského regulačního úřadu (SAMR), který na tamního giganta v oblasti e-commerce uvalil rekordní pokutu v hodnotě 18,2 miliardy jüanů – tedy asi 60 miliard korun. Důvod? Zneužití své dominance na trhu.

Reklama

Trest přichází uprostřed intenzivní regulační kontroly obchodní říše, kterou zakládal a léta řídil šestadvacátý nejbohatší člověk světa – Jack Ma – a odpovídá zhruba čtyřem procentům tamějších příjmů Alibaby.

V rámci praxe nazývané „er xuan yi“, což doslova znamená „vyberte jednu ze dvou“, totiž společnost se sídlem v Chang-čou trestala ty obchodníky, kteří své zboží prodávali, kromě jejích platforem Taobao a Tmall, i skrze třetí strany. Průběžně se tak mělo dít už od roku 2015.

V návaznosti na to v listopadu čínské orgány na poslední chvíli zastavily  plánovaný vstup sesterské Ant Group na burzu. Stalo se tak jen několik dní předtím, než se její akcie měly začít obchodovat v Šanghaji a Hongkongu. Samotné vyšetřování pak bylo zahájeno na Štědrý den loňského roku.

Reklama

Ma se čínským úřadům znelíbil svou otevřenou kritikou tamních finančních systémů. Kacířských slov vůči vládě jedné strany se dopustil už v říjnu 2020, na přelomu nového roku pak na několik týdnů záhadně zmizel.

Nejnovější rozhodnutí úřadů s sebou nese i pozitivní aspekt: rozsáhlé vyšetřování se nejspíš chýlí ke svému konci. Zpráva tak mimo jiné povzbudila trhy a akcie Alibaby v pondělí poskočily téměř o osm procent.

Jejich cena vyrostla na více než 650 korun za akcii, kde se drží stále. Svého vrcholu pak akcie dosáhly v průběhu včerejška, kdy se tyto cenné papíry prodávaly zhruba za 666 korun za kus.

Zdaleka to ale není vrchol historický. Ještě v říjnu se jedna akcie prodávala i za více než 850 korun.

Reklama
Reklama