skip to main content
Graf týdne

Graf týdne: Coinbase jako průšvih i raketa aneb Když záleží na barvě brýlí

Na finančních fórech, jako je třeba Reddit, se těší náramné oblibě obrázek znázorňující lidi, kteří koupili akcie Coinbase za 420 dolarů. Vypadá zhruba následovně.

Reklama

Jde o to, že na tuto úroveň se titul s tickerem COIN dostal jen pár chvil poté, co se začal za 381 dolarů veřejně obchodovat na americkém Nasdaqu. Velice rychle z ní ovšem také sletěl, což nachytalo řadu spekulantů, kteří předpokládali vyšší zájem retailových investorů a méně prodejů ze strany insiderů.

Například na obchodní platformě, kterou využívá autor tohoto textu, šlo nákup realizovat bez chybových hlášek až při ceně zhruba 400 dolarů (blíže netřeba komentovat, mrk mrk).

Od IPO, tedy od 14. dubna, zažívá kryptoměnová burza na trhu jízdu směrem dolů a momentálně se obchoduje dokonce hranicí 300 dolarů. To lze hodnotit jako relativní propadák, neb jsme u technologických pecek zvyklí na IPO v opačném gardu.

Reklama

Burza bude zjevně do určité míry kopírovat také vývoj na kryptoměnovém trhu. Ten poslední dny klesá, což je nejlépe viditelné na bitcoinu, který se aktuálně propadl pod hranici padesáti tisíc dolarů. Jak ale víme, příští týden může být ve světě kryptoměn všechno jinak.

Coinbase je každopádně i tak společností, jejíž tržní kapitalizace přesahuje 58 miliard dolarů. To je pro srovnání víc, než na kolik trh momentálně oceňuje firmy jako Hyundai, Vodafone nebo Spotify.

Zároveň, a to vytkněme před závorku, to není Nikola. Ani náhodou.

Loni vygenerovala burza Coinbase tržby přesahující 1,1 miliardy dolarů, což představovalo nárůst 139 procent. Za první čtvrtletí letošního roku už nicméně podle předběžných odhadů šlo o 1,8 miliardy dolarů, a tak se tentokrát bavíme meziročně v daném kvartálu o devítinásobném růstu (!). Čistý zisk za Q1 2021 firma přitom očekává v řádech vysokých stovek milionů dolarů.

V kontextu toho, jakému zájmu se na burze ještě pořád těší bizarní firmy s finančními výkazy odpovídajícími rodinnému bistru uprostřed Alabamy, je Coinbase nadupaná raketa. Optikou P/E poměru dost možná drahá, ale nadupaná.

Reklama
Reklama