Investiční manažeři a manažerky se poprvé po více než roce obávají inflace víc než další vlny koronaviru. Na oslavy je však ještě brzo. I když se proočkovanost české populace stabilním tempem blíží k polovině a firmy i podniky se zdánlivě vrátily do normálu, pandemie zůstává největším strašákem pro téměř desetinu investorů.

Můžou za to především nové mutace a celková nejistota, která se v posledním roce stala novým normálem. Vyplývá to z červnového průzkumu BofA Global Fund Manager Survey.*

Jako největší hrozbu uvedli investoři předpovídanou inflaci, které se s návratem na postpandemické trhy nejspíš nevyhneme. Nadprůměrný růst cenové hladiny v příštích dvanácti měsících očekává převážná většina správců fondů, za ohrožující riziko ji však označilo jen pětatřicet procent dotazovaných.

Hned druhou v pořadí je obava z reakce trhu na zpřísněnou měnovou politiku států. Vztek pramenící z toho, že by vláda omezila pumpování peněz do ekonomiky, jsme zažili už v reakci na finanční krizi v roce 2008.

Vidina takzvaného „taper tantrum“ (volně přeloženo jako vztek trhu z utahování šroubů) znepokojuje celých dvacet sedm procent investorů. Investiční bubliny se bojí patnáct procent, zvýšení daní pouhých sedm.

*Průzkumu se zúčastnilo 216 manažerů investičních fondů z celého světa, spravujících souhrnný majetek ve výši 625 miliard dolarů.