skip to main content
Technologie

Graf týdne: Proč přeceňujeme vliv člověka na klima

Zuzana Havránková vyhrála Ekonomku roku od České společnosti ekonomické, což je zřejmě nejprestižnější cena zde v Česku. Tak jsem se koukl na její výzkum.

Čtěte také: Graf týdne: Zelená politika EU fandí elektrovozům, ty ale nejsou spásou

Reklama

Vzal jsem si krátký paper o klimatické změně. Havránková ukazuje na datech, že vliv člověka na klima je přeceněn, a to zhruba dvojnásobně.

Prošla si totiž všechny významné studie o vlivu člověka na klima. Udělala statistickou analýzu a zjistila, že v literatuře jsou podezřele málo publikovány modely, které statisticky nevyšly.

Většina článků tvrdí, že vliv na klima je statisticky významný, protože pak je větší pravděpodobnost, že článek vyjde v dobrém akademickém časopise.

Reklama

Jenže podle zákonů statistiky by se měly v článcích objevovat i nevycházející vztahy mezi množstvím CO2 ve vzduchu a klimatem, a ne vše jen na jednu stranu. Občas mají výzkumníci prostě špatná data a vyjde jim vztah hodně malý – nebo naopak hodně velký. Říká se tomu centrální limitní teorém.

Koukněte na tyto grafy: Kdyby se publikovaly ve stejném množství studie, kde to vychází málo i hodně, průměrný výsledek by byl X (graf nahoře). Jenže když se publikují hlavně studie, kde vliv CO2 na klima je velký, průměrný výsledek je Y (graf dole).

A sami vidíte, že Y je větší než X…

No a tak můžeme mít zkreslenou představu o vlivu COna klima, může být v realitě daleko menší, než se píše ve vědeckých časopisech…

Reklama
Reklama