Závod o automobily, které se zvládnou řídit samy, je v plném proudu – a nově do něj nasedá taky automobilka Mercedes-Benz ve spolupráci s technologickým gigantem Nvidia.

Právě firma, na kterou pro její grafické karty přísahají generace hráčů, své technologické snahy už léta diverzifikuje a v poslední dekádě se výrazně zaměřila také na umělou inteligenci. Už několik let pracuje na platformě Nvidia Drive, jejíž nasazení teď Mercedes-Benz ohlašuje: od roku 2024 by měla být technologie Drive součástí všech nových mercedesů.

Obě společnosti zdůrazňují, že se jedná o řešení „založené na softwaru“, který půjde dále upravovat podle konkrétních zákaznických potřeb. Podobný přístup už nabízí skrze stahovatelné updaty Tesla, ale v tomto ohledu chtějí Nvidia s Mercedesem zajít ještě dál, tak trochu po vzoru nových ovladačů pro grafické karty.

Automatizace řízení na platformě Drive plně využívá systémovou architekturu Orin, poháněnou novým grafickým procesorem Ampere. Díky němu má Drive zvládat kompletní převzetí vozidla v jednosměrném provozu, kde se nepohybují chodci – typicky na dálnicích. Spojení s technologiemi Mercedesu by pak mělo přinést ještě o stupeň vyšší úroveň autonomie, zahrnující například parkování.

Pro automobilku je nasazení Drivu cestou, jak v rámci jednoho řešení odbavit různé počítačové prvky vozu, od senzorů a kamer až po zábavní systémy. Především si ale Mercedes-Benz relativně lacino otevírá cestu do nového segmentu, aniž by bylo nutné vynalézat svá vlastní řešení od píky.

A stejně tak Nvidia si jistě dobře spočítala, jak lukrativní je dodávat své technologie do aut, kterých německá automobilka odbaví 2,3 milionu ročně.