Cesta švédské aktivistky Grety Thunberg z Anglie na klimatický summit do New Yorku nabrala nečekaný směr. Místo plánované cesty podél irského pobřeží zamířila na jih ke Španělsku. Důvodem je špatné počasí – u Irska jsou velké vlny, což kapitán Boris Herrmann, který šéfuje závodní jachtě Malizia s Gretou na palubě, vidí na české aplikaci Windy.

„Cítím hrdost,“ napsal Ivo Lukačovič, zakladatel Windy, na svůj twitterový účet pod fotku, která Windy na kapitánově obrazovce ukazuje.

https://twitter.com/ilblog/status/1161888110646628353

Šestnáctiletá Greta se stala globálním hlasem v boji za ochranu klimatu. Loni začala ve Stockholmu stávkovat a místo školy chodila protestovat před parlament. Postupně se k ní přidávali další mladí lidé ze Švédska a dalších zemí Evropy.

Z hnutí #FridaysForFuture se stal globální fenomén a Greta je jeho hlavní tváří. Proto si teď dává rok pauzu od středoškolských studií a soustřeďuje se na svou kampaň, jež má vést k většímu povědomí o klimatických změnách.

S tím souvisí i cesta do USA, z níž zatím Greta a spol. ukrojili jen kousek. Ve čtvrtek odpoledne za sebou Malizia měla necelých 400 kilometrů plavby. Osmnáctimetrová jachta, která je vybavená solárními panely a podvodními turbínami pro výrobu čisté energie, je velmi rychlá, ale také dost skromně zařízená na delší plavby. Není tu WC (jako toaleta se používá kbelík, který se vylévá přes palubu) a kuchyňské vybavení tvoří jeden plynový hořák.

Na palubě je kromě kapitána a Grety také její otec Svante, dokumentarista Nathan Grossmann a také Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a hollywoodské herečky Grace Kelly.

Celkem je čeká více než pět tisíc kilometrů, a tedy více než dva týdny na cestě. Srpen je přitom mezi námořníky považován za zřejmě nejhorší měsíc k přeplutí Atlantiku kvůli sezoně hurikánů. Kapitán Herrmann na Twitteru uvedl, že první noc na palubě byla drsná a loď sebou ve vlnách hodně zmítala.

Právě kvůli výkyvům počasí je na palubě i Windy. Česká aplikace, která vizualizuje předpověď počasí, si mezi záchranáři, piloty, paraglidisty či právě námořníky vybudovala v posledních letech skvělou pověst.

Takhle vypadá aktuální heat mapa světa ve Windy.

Mimochodem, Lukačovič má k moderním jachtám blízko. Na karbonové plachetnici T830 pár let zpátky závodil s českým týmem Radost, jak připomněl na blogu Windy. „Když teď slyším o Gretě, jak plachtí na nádherné karbonové plachetnici do New Yorku, vyvolává to ve mně spoustu krásných vzpomínek,“ napsal Lukačovič a zdůraznil: Carbon is better in a boat than in the atmosphere.

Ve svém článku také zakladatel a majitel Seznamu rozvádí své oblíbené téma: dekarbonizaci, tedy snížení emisní zátěže v mnoha odvětvích lidské činnosti. 

„Je mi jasné, že hodně našich aktivit a zálib bude omezeno karbonovou daní a regulacemi. Je to dost znepokojující, ale díky Gretě a milionům mladých lidí, jako je ona, tomu rozumím. Chápu, že změna je nutná,“ uvádí. „Na druhou stranu, jako kiter a bývalý námořník dobře vím, kolik legrace si člověk užije jen díky poryvu větru. To byl ostatně důvod, proč jsem Windy v roce 2014 založil.“

https://twitter.com/ilblog/status/1161299571424878592

Cestu Grety, která kvůli uhlíkové stopě odmítá létat letadly, můžete sledovat přímo na Windy. Lukačovičův tým přidal na webové stránky speciální tracker, který sleduje polohu jachty Malizia a aktuální počasí na daném místě.