Turisticky oblíbenou atrakcí holandské metropole je bezpochyby téměř neomezený prodej marihuany. To a snadná možnost sexu na jednu noc dělá z Amsterdamu město, kam by se vám na rodinný výlet či romantický víkend možná moc nechtělo. My vás ale přesvědčíme o opaku. Stačí popojít kousek dál od centra a budete nadšení.

Na brunch do Uncommon

Výlet začněte pořádnou snídaní. Kavárnu Uncommon najdete hned za úplným centrem města. Počítejte s tím, že si tu na stůl chvilku počkáte, ale výsledek bude stát za to. Zkuste třeba ovesnou kaši s levandulovým jogurtem a rebarborovým cevichem. Výborná káva je tu samozřejmostí.

Na nákupy do X BANK

V budově bývalé banky se nachází prostor plný lokálního designu a módy. Na 450 metrech čtverečních pořídíte gin infuzovaný s cedrem, vývar z kostí v kelímku Nespresso i kolekce místních vyhlášených či neokoukaných návrhářů. Concept store se nachází mezi kanálem Singel a Královským palácem.

Na svačinku do Margo`s

Až vám během procházek po kanálech vyhládne, skočte si pro něco malého do roztomilého bistra Margo`s. Nachází se jen pár bloků od domu Anny Frankové a v nabídce jsou pouze veganské dobroty. Garantujeme vám, že po ochutnání místních sendvičů se vám budou sbíhat sliny ještě hodně dlouho.

Za kulturou do muzeí

Úměrně tomu, jak stoupá obliba Amsterdamu, stoupá i zájem o místní muzea a galerie. Zatímco dříve jste se bez fronty dostali hned na řadu, dnes počítejte s tím, že si na výstavu počkáte. A to od několika hodin až po několik týdnů.

Do Moco stačí udělat rezervaci několik hodin předem, v případě Rijksmuseum a muzea Van Gogha si raději lístky kupte s předstihem pár dní. A pokud se chcete podívat na dům Anny Frankové, vězte, že tady je čekací listina dlouhá několik týdnů. Obliba muzea raketově stoupla ve chvíli, kdy se tu před pár lety vyfotila zpěvačka Beyoncé. 

Na procházku do Vondelpark

Rozlehlý městský park z 19. století s jezírky a venkovním kinem je oblíbenou destinací místních i turistů. Najdete tu taky několik bister a restaurací, dětských hřišť, míst pro piknik nebo lenošení i rosarium plné nádherných květin. Udělejte si procházku nebo si půjčte kolo a prozkoumejte park za jízdy. 

Pro pečivo do Bakkerij Wolf

Pokud si nedokážete představit den bez pečiva, v Bakkerij Wolf vám udělají radost. Pekárna tu funguje od středy do neděle a na menu najdete jak božský chleba, tak vyhlášené croissanty, tartaletky nebo skořicové motance. Dát si tu ale můžete rovnou celý brunch i oběd a nově také večeři. 

Za zábavou do De School

Tento prostor je přesně tím důvodem, proč byste měli vyrazit dál od centra a užít si Amsterdam jako místní. De School vznikl v místě bývalé továrny a tým nadšenců z něj stvořil kavárnu, restauraci, klub a posilovnu v jednom. V kavárně se vám bude skvěle pracovat, v restauraci se zaměřují na fermentaci a zeleninu, v klubu kladou důraz na toleranci a v gymu se snadno přenesete do školních let, vypadá totiž jako tělocvična. Tohle místo byste zkrátka neměli minout. 

Za nevšedním ubytováním do hotelu Lloyd

Zcela jedinečný zážitek na vás čeká v hotelu Lloyd. Historická budova se nachází v docích jen pár minut od hlavního nádraží. Najdete tu 117 neuvěřitelně promyšlených pokojů, restauraci a knihovnu, vše od ateliéru MVRDV a umělce Joepa Van Lieshouta.

Každý pokoj je jiný a v nabídce jsou od jedné hvězdičky až po ty pětihvězdičkové. Tohle je totiž první hotel na světě, který ubytuje každého od batůžkářů až po náročné hosty. Hotel se právě rekonstruuje, takže se brzy můžeme těšit na ještě krásnější prostory.