Je to kousek, nestojí to moc peněz a užijete si tu zábavu mnoha různých druhů. Toulejte se v parcích, obdivujte překrásnou historickou i moderní architekturu, zajděte na guláš i na party. 

Přestože některé reklamy hovoří jinak, vyrazit vlakem do Budapešti nemusí být taková pohádka. Cesta trvá překvapivě dlouho, protože mezi Budapeští a Bratislavou vlak staví každou chvilku, a obvykle také zvlášť při nedělním návratu sbírá nemalé zpoždění. Pokud vyrážíte alespoň ve dvou, příliš se to nevyplatí ani finančně.

Ovšem jakmile do Budapešti dorazíte, budete se už mít jen krásně. 

Kde se ubytovat? 

Chcete zůstat v klidnější části Buda, kde stojí také hrad nebo půvabný Matyášův chrám, z jehož věže je skvělý výhled na slavný Parlament a celou Pešť, stejně jako z místa zvaného Fisherman’s Bastion?

Pak zkuste boutique hotel Baltazar, který nabízí příjemnou komorní atmosféru a pokoje inspirované uměním Keitha Haringa, Andyho Warhola i Jeana-Michela Basquiata. V jeho baru si navíc dáte ty nejlepší druhy ginu na světě, a v okolí se skvěle najíte. Hned za rohem je například italská restaurace Jamieho Olivera. 

Dny tu můžete trávit různými způsoby – možná se vydáte do slavných termálních lázní Szechenyi nebo budete chtít využít slunečné podzimní dny k procházce. Nezapomeňte, že v Budapešti je vždycky trochu tepleji, takže se tu dobře daří venkovní zeleni, na kterou tu narazíte na každém roku i na ulici.  

Příroda ve městě

Rozhodně vyrazte na Markétin ostrov, který úplně celý funguje jako park, kam auta smějí jen se speciálním povolením, takže je tu úžasný klid. Můžete si tu půjčit kola i různá další vozítka, vyhřívat se tu na stylových lehátkách (v každém ročním období) nebo si projít místní japonskou zahradu. Jestli rádi běháte, máte o důvod víc ostrov navštívit – je totiž velmi chytře lemovaný tartanovou dráhou. Lehkost došlapu zaručena.

Nevynechejte také městský park Városliget. Právě v něm jsou zmíněné lázně, ale kromě nich také zoo a botanická zahrada nebo House of Music – jedinečná stavba otevřená teprve v lednu letošního roku. Autorem je hvězdný architekt Sou Fujimoto.

Skvělou kávu si tu dáte na mnoha místech. Jistotou je například Espresso Embassy či Fekete. Rozhodně ale zajděte na snídani podávanou po celý den do Bambi Eszpresszó, které vás přenese do autentických šedesátých let. Dáte si tu párky a (strašně dobrou) housku nebo jednoduchou vaječnou omeletu, ale budete to milovat. 

V Budapešti samozřejmě musíte zajít na guláš. Zatím nejlepší tradiční paprikáš mají v Gettó Gulyás, kde zároveň splňují požadavky na moderní evropský interiér. Lehčí jídla si pak můžete dát třeba v podniku Twenty Six. 

A kam na party? 

Rozhodně do místních ruin barů. V ulici Kazinczy je jeden vedle druhého, ale místní nejraději chodí do Szimpla Kert Ruin Bar, kde také nejlépe pochopíte, že slovo ruin v názvu má své opodstatnění.