„Jak to děláte, že je u vás v Hradišti pořád tak živo? Čekal jsem okresní město a tady to má pomalu velkoměstský vibe…“

Takové věty slýchává každý Hradišťan. Výlet do Uherského Hradiště si pořádně užijete, i když se zrovna nekoná Letní filmová škola, folkorní akce typu Slavnosti vína nebo není sportovní svátek jako Slovácké léto.

Pořádají tu skvělé kulturní akce, místní kavárny mají styl i ruch a množství byznysových Forbes story z Uherského Hradiště by vydalo na samostatný magazín. Tato místa při návštěvě srdce Slovácka rozhodně nesmíte minout.

V žebříčcích měst podle počtu obyvatel se svými 25 tisíci obyvateli okupuje Uherské Hradiště nezajímavé 41. místo. Když ale vezmete v úvahu souvisle zastavěný celek zahrnující i Staré Město a Kunovice, což jsou od roku 1990 oficiálně samostatná města, ihned se dostanete na 37 tisíc.

Navíc i bezprostřední okolí tohoto trojměstí, pro které je Uherské Hradiště přirozeně spádové, má na české poměry velmi vysokou hustotu zalidnění. Tento v Česku unikátní fenomén nepoměru mezi počtem obyvatel a reálným „komplexním regionálním významem“ (který popisuje například tato studie) dobře vysvětluje záhadu nečekaně živého města.


Cafe Portal, Masarykovo náměstí 35

Hipsterská kavárna z dob, kdy tento výraz ještě ani neexistoval? To je Cafe Portal v patře nad stejnojmenným legendárním knihkupectvím na Masarykově náměstí. Už na schodišti vás přivítá výstava výtvarných děl od místních umělců a interiér kavárny je plný krásného retro nábytku. Až si budete dávat kafe, Vincentku a toast, doporučujeme si sednout na terasu s výhledem do neméně stylového vnitrobloku.


FČIL espresso bar, Na Morávce ev. č. 20

Famózní káva, s hrdostí sestavované playlisty a překvapivé dezerty. Sesterský podnik slavné luhačovické kavárny a pražírny Jizby nevynechejte, pokud si potrpíte na skvělou kávu. V espresso baru pořídíte i legendární keramiku z podniku rodiny Kaňovských.


Cukrárna Titique, Nádražní 27

Marcela Ingrová si v roce 2011 splnila svůj sen stát se profesionální cukrářkou. Když byla na nedalekém Velehradě dokončena rekonstrukce multifunkčního objektu bývalé sýpky, pronajala si zde prostory a se svým manželem a dcerami založila malý rodinný podnik.

Titique rychle rostlo, později přibyla i pobočka ve Zlíně a také v centru Uherského Hradiště. Ingrová během provozu cukrárny absolvovala nespočet kurzů, řemeslu se učila třeba u Ivety Fabešové. Pokud se sem vypravíte brzy ráno, dejte si máslový croissant. Thank me later.


Jiné Café, Masarykovo náměstí 329

Neustále rušnou kavárnu Jiné Café ocení všichni fanoušci architektury. Velkorysý a nadčasový interiér, kvalitní materiály i krásné výhledy na ještě rušnější Masarykovo náměstí. Vzhledem k nadčasovosti prostoru těžko uvěříte, že v aktuálním umístění podnik funguje už dvanáctým rokem.


Zelený pokoj, Masarykovo náměstí 157, pasáž Atrium

S láskou a precizností připravené brunche v klidném, moderním a vkusném prostředí. Mladý podnik Zelený pokoj vás kromě toho všeho nadchne i vynikající kávou.


Narcis Ritual, Staré Město

Designérovi Miroslavu Juřičkovi učaroval oheň. Začal tak vyrábět originální rukodělné pece. A loni jeho podnik Narcis Ritual učaroval celému Slovácku, když s přáteli přestavěl starou maringotku na moderní bistro, kde ve své peci připravuje prvotřídní pizzu. Narcis Ritual najdete přímo na Juřičkově zahrádce v kolonii u pobřežní cyklostezky do Kostelan nad Moravou.

Pro tip: Otevírací doba bývá často nepravidelná a závislá na počasí. Ověřte si ji na Instagramu. A přes Letní filmovou školu nemusíte až k řece. Narcis Ritual má popup stánek přímo na náměstí Míru u kina Hvězda.


Koruna, Tyršovo náměstí 113

Dlouhá desetiletí byla Koruna (neboli „Kača“) tou nejpivnicovatější pivnicí, jakou si lze představit. Po jejím krachu v roce 2016 se vedení hradišťského Sokola, v jehož budově podnik najdete, snažilo tradiční lokál vzkřísit. Po intenzivním hledání provozovatelů narazilo na partu, která do výzvy šla a založila společnost Koruna 113.

Dnes je z Koruny moderní podnik s přátelskou neformální atmosférou. A díky šéfkuchaři Pavlu Daňkovi také se skvělým jídlem. Nezapomeňte navštívit i letní zahrádku, ve které se pořád něco děje. Kromě koncertů nebo promítání filmů třeba i bleší trhy.


Honorable mentions

 • Burger & Bar Brothers (Dlouhá 211) + Beer Bar Brothers (Mariánské náměstí 46): Nejlepší burgery ve městě a bratrský podnik pro pivní fajnšmekry.
 • EzoBooster Eatery (Vodní 110, uvnitř Mojí vinotéky): Dokonalé veganské a vegetariánské obědy, no BS.
 • La Brusla (Na Rybníku 1057), Beef & Beer (Stojanova 1335), Restaurace Koníček (Družstevní 167; od podzimu 2022 i kantýna na Mariánském náměstí 77): Prvotřídní jídlo, pokud si nepotrpíte na hipsterské koncepty.
 • Vinařství Rochůz (Pod Rochusem 1800): Lokální víno v nádherné budově a s výhledem.
 • Skandal Bar (Mariánské náměstí 62): Zlatý standard barů na Slovácku.
 • Jarošovský pivovar (Pivovarská 303): HQ reinkarnovaného slavného pivovaru. Od jara 2023 bude otevřena i značková prodejna v centru v Hradební 1555 v pasáži Sodovkárna.
 • Poe Poe (Prostřední 41): Autentický hradišťský fast food. Řetězec, který se rychle rozrůstá po celé Moravě, začínal právě tady v Prostřední ulici.
 • Na tradiční svatební koláčky do pekárny Bachan (Havlíčkova 1239), na legendární mařatský chleba k Masaříkům (Nad Rybníkem 221).
 • Aktualizace 2023 – Pospolu Bakery (Verbířská 1286): Cro… everything ve skvělém prostředí uvnitř kampusu UTB. Příjemná kavárna s pekárnou od zakladatele pražského espresso baru Sólista.
 • Aktualizce 2023 – Planet Espresso Bar (Hradební 1555 v pasáži Sodovkárna): Nenápadný… ale vkusný espresso bar.


HUB123, Mariánské náměstí 123

Přestože se můžete v Uherském Hradišti nekonečně bavit, město vás nenechá na holičkách, ani když se potřebujete soustředit na práci. HUB123, projekt hradišťské radnice, funguje jako coworkingový prostor, který si oblíbili nejen kreativci.


Letecké muzeum Kunovice, Letecká 1383, Kunovice

Posledních šestnáct let se už sice do Uherského Hradiště komerčním letem nedostanete, ale kunovické letiště (UHE) stále patří k největším v Česku. Na něj navázaný bohatý letecký průmysl sdružuje komunitu, která mimo jiné provozuje unikátní rozsáhlé letecké muzeum s více než třemi desítkami exponátů.

Kromě místního legendárního dopravního Turboletu (L-410) a prototypu jeho nástupce L-610 uvidíte i Tupolev Tu-154 M „Naganský expres“, který v roce 1998 převážel český olympijský hokejový tým. A jak do muzea, když už to nejde tak snadno letadlem? Nejjednodušší je cesta vlakem, který jezdí každých třicet až šedesát minut z centra do stanice Kunovice zastávka. Jízda trvá čtyři minuty.


Vetřelci a volavky v klidu a zeleni

V Uherském Hradišti je díky absolventům sochařství na místní střední uměleckoprůmyslové škole zastoupeno umění ve veřejném prostoru v nebývalé koncentraci a kvalitě. Nejvíce si je užijete při procházce bývalým nemocničním areálem, který aktuálně čeká na redevelopment po přesunu většiny oddělení nemocnice do nových a prostornějších budov.


Jak po Hradišti

Na kvalitní MHD si sice počkáme do roku 2024, ale cykloinfrastruktura je už teď na vynikající úrovni. Ne nadarmo patří Hradiště k městům s nejvyšším podílem celoroční cyklodopravy. Dobře fungují sdílená kola Nextbike. Městu se nevyhnul ani hype sdílených koloběžek, ale místní vám poděkují, pokud zvolíte raději kolo.


Další tipy

 • Lesopark Kunovský les – to je hradišťská Stromovka!
 • Výšina svatého Metoděje – oblíbené místo pro oddech s fotogenickým mobiliářem a výhledem na město. Najdete tu také základy velkomoravského kostela z přelomu osmého a devátého století.
 • Areál bývalé věznice – připomínka tragické kapitoly historie, padesátých let 20. století. Největší dochované komunistické vězení čeká na konverzi na muzeum, která vzejde z architektonické soutěže. Zatím je přístupné ve vybrané dny v roce, celoročně pak můžete navštívit výstavu o jeho historii v nedaleké Redutě.
 • Galerie Slováckého muzea – časté kvalitní výstavy současného umění.
 • Klub Mír – 90 procent dobrých koncertů ve městě je na Míru, o tom nemůže být pochyb!