Zatím největší letošní akvizici české firmy oznámila dnes švédská průmyslová skupina Trelleborg. Za přibližně 10,9 miliardy švédských korun, tedy přes 31 miliard korun, chce převzít gumárenský ČGS holding. Do něj patří značky jako je Mitas, Rubena či Savatech a stojí za ním miliardáři Tomáš Němec (57) a Oldřich Šlemr (51).

Od sumy, které za nimi zamíří, je nutné odečíst ještě firemní dluhy a přičíst její hotovost. Bankovní dluhy podle loňské výroční zprávy činily 2 miliardy korun, hotovost byla ve výši 0,6 miliardy. Reálně si tak mohou příští rok Němec se Šlemrem přijít každý na zhruba 15 miliard korun.

„Budeme chystat další projekty, ale mluvit o tom je zatím předčasné. Teď budou mít právníci spoustu práce kolem antimonopolních úřadů, čekám, že se k tomu budou vyjadřovat snad i v Pákistánu,“ uvedl s nadsázkou Tomáš Němec pro Forbes.

Podle něj může být transakce ukončena nejdříve na jaře příštího roku. „K prodeji jsem měl milion důvodů, ale nechce se mi je rozebírat,“ dodal muž, který je mediálně velmi střídmý.

Forbes pro letošek ocenil jmění Němce a Šlemra na konzervativních 8,3 miliardy korun pro každého, což odpovídá zhruba šestinásobku EBITDA jejich holdingu ČGS, který vlastní rovným dílem. Pokud bude transakce dotažena, vzroste příští rok majetek každého z nich na přibližně 15 miliard korun.

Švédové totiž ocenili skupinu na desetinásobek EBITDA, tedy zisku před započtením úroků, daní a odpisů. „Do skupiny se roky dobývali různí investoři. Ale tato cena nakonec rozhodla,“ uvedl jeden ze zdrojů na trhu s tím, že transakce byla uzavřena relativně velmi rychle – to znamená v řádu měsíců letošního roku.

Jinak řečeno, Švédové byli ochotni přistoupit na sumu, které se těžko odolávalo. Ještě na jaře přitom Němec plánoval velké zahraniční investice. Pro pořádek: EBITDA byla za posledních 12 měsíců (počítáno ke konci letošního června) 1,1 miliardy švédských korun, tedy 3,2 miliardy korun. Za loňský kalendářní rok se vyšplhala na 3,3 miliardy Kč.

Výkonný ředitel švédské skupiny Trelleborg Peter Nilsson dnes při konferenčním hovoru o akvizici uvedl, že se „dvěma českými jednotlivci vlastnícími ČGS“ byli v kontaktu několik let a skupinu s tuzemskými kořeny detailně sledovali také jako konkurenci. „ČGS má silnou pozici jak v zemědělských a průmyslových pneumatikách, tak ve výrobě polymerů a doplní a utvrdí naši vedoucí pozici v několika výrobních sektorech,“ dodal Nilsson.

Skupina Trelleborg působí ve 40 zemích, její byznys je rozdělen do pěti velkých průmyslových oborů, z nichž jeden je právě výroba pneumatik a celých kol pro zemědělské či lesnické stroje. ČGS má třináct výrobních závodů, z nichž 11 je ve střední a východní Evropě a dvě třetiny jeho obratu vytváří firma Mitas s hlavní výrobou zemědělských pneumatik v Otrokovicích.

Tomáš Němec a Oldřich Šlemr v roce 2012 otevřeli také továrnu v americké Iowě, výrobu mají i v Mexiku. Nově vznikající skupina může mít kombinované tržby přesahující 30 miliard švédských korun, tedy téměř 90 miliard korun a zhruba 23 tisíc zaměstnanců. Akcie Trelleborgu dnes vyskočily o téměř 17 procent nahoru, jeho investoři vzali převzetí ČGS jako dobrou zprávu.

Více si o Tomáši NěmcoviOldřichu Šlemrovi přečtěte v našem speciálu o nejbohatších Češích.