Twitterové účty mnoha světově známých osobností, ale také společností se v noci ze středy na čtvrtek staly terčem masivního útoku. A nutno dodat, že úspěšného.

Podle zveřejněných tweetů, které se po půlnoci objevily na ověřených účtech lidí, jako je Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Kanye West, Barack Obama, Joe Biden, nebo i účtech společností Apple a Uber, šlo o bitcoinový podvod.

„Rozhodli jsme se vrátit něco zpět naší komunitě. Podporujeme bitcoin a jsme přesvědčeni, že byste měli také,“ zní první část tweetu, který se začal objevovat na účtech verifikovaných osobností. Zasaženy ale byly i účty kryptoměnových platforem jako Coinbase nebo Coindesk.

„Všechny bitcoiny, které pošlete na adresu níže, se vám vrátí dvojnásobně,“ dodává se v tweetu a pak už následuje link na konkrétní bitcoinovou peněženku.

Jeden z již smazaných tweetů, které se v noci objevily na účtech světově známých osobností s desítkami milionů sledujících, včetně Elona Muska.

Tweety byly odstraněny po více než hodině, ale jejich screenshoty stále kolují internetem a celá událost vzbuzuje otázky nad zabezpečením Twitteru.

Samotná firma uvedla, že incident stále vyšetřuje, během noci ale sdílela na svém účtu tweety o tom, jaké kroky podnikla. Twitter uvedl, že „zaznamenal koordinovaný útok lidí, kteří úspěšně zamířili na naše zaměstnance, kteří mají přístup do interního systému a k dalším nástrojům“.

Ze zmíněného je zcela jasné, že útočníci se k účtům nedostali přes jednotlivé osobnosti, ale přímo přes chybu v zabezpečení Twitteru, případně třetích stran.

Kromě toho, že hackeři vydali několik tzv. scam tweetů lákajících k investicím do bitcoinu, není jasné, zda neprovedli i něco dalšího. Twitter po zaznamenání celé události smazal hackerské tweety a preventivně zablokoval mnohé účty s modrou fajfkou, aby zabránil pokračování podvodu.

Osobnosti, firmy, ale i zpravodajské servery, které v důsledku reakce Twitteru nemohly přidávat příspěvky na síť, si rychle zakládaly alternativní neověřené účty, kterými dočasně nahradily „uzavřené“ profily. Například americký prezident Donald Trump začal oznamovat novinky přes facebookový profil, což u něj není obvyklé. Během útoku ale panovaly obavy o to, aby se podvodné příspěvky neobjevily i na jeho účtu, což by v jeho pozici nejvyššího muže Spojených států mohlo mít nejen ekonomické, ale třeba i politické důsledky.

I tak ale hacknuté účty dohromady mohly oslovit přes 300 milionů lidí po celém světě.

A někteří z nich se opravdu nachytali. Během několika málo desítek minut poté, co se podvodné tweety začaly na síti objevovat, se v bitcoinové peněžence sešlo od napálených lidí přes 118 tisíc dolarů, ze kterých už většina z nich odtekla neznámo kam.

Zatím není jasné, kdo za nočním útokem stojí, podle všeho ale půjde spíše o individuálnější akci, než že v tom byl namočený celý stát, uvedl pro New York Times jeden ze členů americké zpravodajské služby.

Šéf Twitteru Jack Dorsey na svém twitterovém účtu uvedl, že to „byl náročný den pro nás v Twitteru. Cítíme se hrozně kvůli tomu, co se stalo. Nyní analyzujeme, a až budeme mít kompletnější představu o tom, co přesně se stalo, budeme vše sdílet.“

Twitter má rozhodně co vysvětlovat, což si myslí i investoři. Futures na akciové indexy totiž ukazují na to, že Twitter dnes zahájí obchodování s více než šestiprocentní ztrátou.