Ukrajinská vláda vyzvala místní hackery, aby pomohli s obranou země v kybernetickém prostoru. Primární misí pro digitální underground je ochrana kritické infrastruktury. Dalším cílem nasazení hackerů je špionáž namířená k získávání informací o pohybu ruských vojsk.

Výzvy se šíří na internetových hackerských fórech od čtvrtečního rána. Agentura Reuters uvádí, že konkrétní povolání k akci na fóra sepsal spoluzakladatel kijevské kyberbezpečnostní společnosti Cyber Unit Technologies Jegor Aušev na žádost ministerstva obrany, pro které už jeho společnost kritickou infrastrukturu chrání.

Deník Guardian uvádí, že dobrovolníci z řad hackerů budou rozděleni do obranných a útočných jednotek.

Do kybernetického útoku přitom jako první vyrazilo Rusko. Podle kyberbezpečnostní firmy ESET totiž Rusové v den invaze kromě vojáků a letadel na Ukrajinu vypustili také ničivý software, který ničí počítačovou infrastrukturu země a zasáhl mimo jiné počítače vládních úřadů a finančních institucí. Putin to nicméně popírá.

Do boje na digitální frontě už promluvilo i vnější decentralizované hackerské uskupení Anonymous, které úspěšně zaútočilo na web ruské státní televize Russia Today (RT) a dočasně jej vyřadilo z provozu. A před pár desítkami minut se přihlásilo i ke kolapsu stránek ruského ministerstva obrany.

„Sdružení Anonymous je oficiálně v kybernetické válce proti ruské vládě,“ zní sdělení hackerů na Twitteru, kde jsou monitorovány úspěchy Anonymous v jejich aktuálním tažení.