Jak si zjednodušit práci a život? Existuje řada nástrojů, o jejichž existenci nemáte ponětí a které vám mohou ušetřit spoustu času nebo se díky nim naučíte něco nového. Tohle jsou tipy, návody a inspirace od Jana Beránka ze společnosti Usertech.

1. Používejte Slack.

Jak spolu mluvíte v práci? Používáte iMessage, WhatsApp, Facebook Messenger, Viber, Hangouts, Telegram, Skype, e-mail…? Možností je spousta, ale mají jednu nevýhodu – fungují každá zvlášť, nezávisle na sobě a po chvíli nevíte, kde jste komu co napsali.

Přesně to se stalo u nás, a jak naše firma rostla, tak se tenhle problém jen umocňoval.

Řešení se jmenuje Slack, což je, stroze řečeno, velice šikovný nástroj pro vnitrofiremní komunikaci. Jeho kouzlo je v tom, že do sebe soustřeďuje všechny kanály, které jsem na začátku vyjmenoval, a vy tak jednoduše, ať jste kdekoli, vidíte všechno hezky pohromadě na jednom místě.

Nejdřív jsme otestovali – a velmi diktátorsky – zavedli HipChat, abychom po týdnu používání v celé firmě zjistili, že prostě nefunguje. Druhý týden jsme zavedli Slack a najednou ho celá firma začala používat. Za poslední dva měsíce jsem byl dvakrát v čínském Šen-čenu a jednou v New Yorku a mám radost, když se kouknu na hlavní „místnost“ na Slacku a vidím, jak firma žije. Tohle by nám jiný nástroj nedal.

2. Ulehčete si čtení…

Textů kolem vás je spousta, nevíte, který si vybrat, a když už si vyberete, tak často nemáte čas je číst. Přesně proto používám Reeder app na iPhonu – aplikaci, která shromáždí články ze všemožných zdrojů na jedno místo.

Přes den postupně v Reederu procházím jednotlivé články a jen označuji (hvězdičkou), co mě zajímá. V IFTTT (aplikace pro propojování jiných aplikací mezi sebou a automatizaci života) mám nastaveno, že pokud dám něčemu v Reederu hvězdičku, pošle se mi to do Pocketu (další chytrá aplikace, která pro vás spravuje frontu článků k přečtení) a Evernote (chytré poznámky synchronizované okamžitě mezi všemi zařízeními). V Evernote se mi tak tvoří databáze toho, co čtu, a můžu v ní rychle vyhledávat.

Článek o tom, jak mám všechno nastavené, jsem sepsal na blog Usertechu.

3. … poslouchejte

Normálně nečtu. To, co mě zajímá, si nechávám přečíst. Na iPhonu, iPadu i Macu je už několik let možnost nechat si texty přečíst i v češtině – hlas se jmenuje Zuzana a čte fakt pěkně. Zjednodušeně přečte text, co je na obrazovce, tedy i ten z aplikace Pocket.

Prošel jsem takhle státnicemi na ČVUT, aniž bych  60 % látky viděl na papíře nebo někde jinde. Na VŠE jsem měl jeden a půl dne na přípravu na státnice – a tak jsem si přípravu nechal přečíst asi 4x (což je můj limit pro to, abych informace začal dostávat do mozku, i když při tom dělám jiné věci, například uklízím). Čtu si takhle kdekoli, třeba v posilovně.

4. Studujte

Hacknout svoje vzdělání můžete i jinak. Dneska už opravdu není třeba fyzicky chodit do školy a není problém absolvovat online kurz na univerzitě, o které byste si jinak mohli jen nechat zdát.

Já jsem se takhle zajímal o právo na Harvardu nebo psychologii na Yaleu.

Užitečné je také sledovat přednášky TED. Moje nejoblíbenější je jednoznačně Sarah Kay: If I Should have a daughter…, ke které se pořád vracím. Další užitečné jsou i tyto:

Amy Cuddy: Your body language shapes who you are 

A mám ještě jeden tip pro všechny fanoušky filmů a seriálů: dejte šanci Star Treku. I tam se můžete leccos naučit a rozšířit si znalosti na planetární úroveň.

5. Cvičte a jezte

Pracuji prakticky 24 hodin denně, mám rád víno, ale snažím se pravidelně cvičit. Nově máme u kanceláře posilovnu, takže trávím každé úterý a čtvrtek oběd tam, ve středu v noci hraji squash, zbytek týdne běhám. Bez cvičení bych nebyl schopný fungovat.

Před rokem a něco jsem přestal jíst pečivo a těstoviny a místo toho jím spoustu zeleniny. Na podzim jsem zkusil být o trochu militantnější a dal jsem se na měsíc na tuto dietu – The 4-Hour Body. Ve zkratce: zelenina, maso, vajíčka a luštěniny, novinka byla žádné ovoce a sýry. Nikdy jsem se necítil tak dobře a plný energie, ale je to hrozně náročné na plánování. Výsledkem je, že když jsem si nechal šít košili na míru, měl jsem po půl roce jiného jídelníčku a relativně malého množství cvičení -2 cm v bocích a +3 cm přes hrudník.

Jan Beránek je ředitelem společnosti Usertech, která vyvíjela i web Forbes.cz.