Při uvedení každé novinky cítím obrovskou zodpovědnost, říká v dnešním podcastu Forbes Life! Kateřina Wichterlová, majitelka společnosti Modernista, která dává nový život předmětům podle sto let starých návrhů. 

Pokud máte doma třeba repliku slavné kubistické dózy od Pavla Janáka, nejspíš jste si ji pořídili právě od ní. „Na design z tohoto období můžeme být právem pyšní, a navíc si skvěle rozumí s kontextem současného bydlení,“ je přesvědčena.  

Modernista vlastní exkluzivní licence na díla Pavla Janáka, Rudolfa Stockara, Adolfa Matury, hračky Ladislava Sutnara a nábytek Jindřicha Halabaly, včetně práva užívat legendární značku UP závody. 

Kromě licencovaných replik vyrábí také nové originály podle původních návrhů. Renesanci tak po sto letech zažívá například trubkový nábytek prvorepublikové firmy Vichr, který se znovu vrací do interiérů. 

Do Modernisty přitom Kateřinu Wichterlovou před lety přivedla naprostá náhoda, když se na jedné z víkendových akcí školy, kam chodily její děti, potkala s dalšími rodiči a diskutovali o kvalitě trhu s nábytkem.

Jedním z tatínků byl tehdejší spolumajitel společnosti, a tak začala jejich spolupráce. Od roku 2012 pak Wichterlová celou společnost řídí i vlastní.

V Praze provozují pět obchodů včetně toho v Jízdárně Pražského hradu, i proto se poohlíží, kam se rozvíjet dál. „Mé dcery mě neustále přesvědčují, že Modernistovi by se nádherně dařilo v New Yorku. Tak to je možná taková vize, o které teď budu přemýšlet,“ říká Kateřina Wichterlová. 

Jak těžké je uspět s evropským nábytkem na americkém trhu? Dá se ještě v muzejních archivech najít kubistický poklad? V čem vidí sílu studentů a mladých designérů? Dozvíte se v dalším díle podcastu Forbes Life!