skip to main content

Happy end v Le Mans. Česká aerovka po 70 letech znovu projela cílem

6 minut čtení

Na první pohled je to nevýrazný závoďák z poloviny minulého století. Aero Minor Sport si s sebou ale veze dávný příběh odvahy, odhodlání, slávy, bohatství i komunistické pomsty. Designér Michal Froněk s partou kamarádů teď jeho story dotáhl k dokonalosti.

Slzy koulející se po obličeji dvoumetrového chlapa. Mohly znamenat radost, mohly znamenat zklamání. Přitom to nebylo ani jedno, ale zároveň všechno dohromady. Tyhle slzy se na začátku července valily z očí Jaroslava Práška, který seděl v paddocku na konci závodu Le Mans Classic.

Byly to slzy, které uzavíraly neuvěřitelný příběh, jehož začátek se začal psát v době, kdy se v Evropě ke konci blížila druhá světová válka. Čechoslováci chtěli být na dobu, která měla přijít, připraveni.

V utajení na kraji Prahy proto pod rouškou výroby pro válečnou mašinerii probíhal vývoj malého automobilu Aero Minor. Němci nesměli nic tušit, protože v případě prozrazení by lidem, kteří se na něm podíleli, hrozila smrt.

Reklama

Jenže auto bylo třeba vyzkoušet i na silnici. A také to mělo řešení. Aby se riziko snížilo, objevilo se na něm logo podobné znaku automobilky se zkomolenou zkratkou BWM.