Americká viceprezidentka Kamala Harris a exprezident Donald Trump se v úterý střetli ve svém prvním a možná i jediném televizním duelu před listopadovými prezidentskými volbami. Hlavní kandidáti na post šéfa Bílého domu se ve vysílání televize ABC utkali v momentě, kdy jsou jejich preference velmi vyrovnané. Oba mají podporu kolem 47 procent voličů.

Kandidátka Demokratické strany Kamala Harris podle většiny amerických médií jednoznačně ovládla debatu jasnými a soustředěnými odpověďmi, kterými zdůrazňovala rozdíly mezi sebou a Trumpem. „Harris byla většinu času schopná podávat rázná a jasná sdělení. Trump se zdál být naštvaný a v defenzivě,“ zhodnotil střetnutí deník The New York Times.

„Od chvíle, kdy Harris přišla na debatní pódium ve Filadelfii, bylo jasné, že měla jediný cíl: dostat se bývalému prezidentovi pod kůži,“ komentoval debatu list The Washington Post. Podle novinářů se to viceprezidentce podařilo. V bleskovém průzkumu mezi televizními diváky, jenž byl vypracován pro televizi CNN, uvedlo 63 procent respondentů, že za vítěze duelu považují právě Harris.

Kandidát Republikánské strany Trump naopak v rozhovoru pro stanici Fox News označil střetnutí za svou „nejlepší televizní debatu vůbec“. Současně si postěžoval na výkon moderátorů večera Linsey Davis a Davida Muira, kteří podle jeho mínění v diskusi pomáhali Harris. „Myslím, že to bylo dobré. Bylo to tři proti jednomu, ale s tím jsem počítal,“ uvedl Trump.

V první části předvolební debaty se oba kandidáti dostali do vypjaté výměny názorů ohledně stavu americké ekonomiky. Trump svou soupeřku označil za „marxistku“ a zároveň prohlásil, že „nemá žádnou politiku“. Odkazoval tím na skutečnost, že Harris v současné kampani o prezidentskou funkci ustoupila od svých dřívějších levicových stanovisek a snaží se vystupovat spíše jako centristická kandidátka.

Harris v téměř dvouhodinovém střetu exprezidenta neustále popichovala narážkami na jeho prohru v minulých volbách z roku 2020 a také na jeho soudní kauzy a bývalé spolupracovníky, z nichž se stali Trumpovi kritici.

Podle The New York Times exprezident reagoval na kritiku od soupeřky smrští nepravdivých tvrzení, dezinformací a osobních útoků. Mimo jiné zopakoval fámu o tom, že „migranti v jistém městě ve státě Ohio pojídají lidem domácí mazlíčky“. Sám se také vrátil k výsledkům minulých prezidentských voleb, které označil za podvodné.

Nepravdy nicméně v debatě pronesla i Harris, která například řekla, že Trump po odchodu z úřadu zanechal Spojené státy s nejhorší nezaměstnaností od velké hospodářské krize z třicátých let minulého století. Na začátku roku 2021 ovšem míra nezaměstnanosti v USA činila 6,4 procenta, což tvrzení Harris zdaleka nesplňuje.

Od ekonomiky se pak debata posunula k přístupu k potratům, které některé americké státy vedené republikánskými guvernéry v posledních dvou letech značně omezily. Umožnilo jim to přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který v červnu 2022 zrušil univerzální právo Američanek na umělé přerušení těhotenství. Harris tyto restrikce označila za „Trumpovy zákazy potratů“ a připisovala za ně odpovědnost exprezidentovi, jenž k vývoji výrazně přispěl svým výběrem tří konzervativních členů Nejvyššího soudu.

Harris dále tvrdila, že Trump by jako prezident uzákonil federální zákaz potratů, což její soupeř označil za lež, třebaže během prvního mandátu takovýto postup podpořil. V debatě také zopakoval nepravdivé tvrzení, že demokraté podporují možnost „popravy dítěte“ po narození a že některé americké státy to již dnes umožňují.

info epaselect Republican presidential nominee and former US president Donald Trump speaks to members of the media following his presidential debate with Vice President Kamala Harris in the debate's press file in Philadelphia, Pennsylvania, USA, 10 September 2024. The two candidates faced off for 90 minutes in their only planned debate of the 2024 presidential election.,Image: 906573536, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

V závěrečném proslovu Trump uvedl, že Spojené státy jsou pod současnou administrativou Demokratické strany selhávající zemí a Harris už měla na realizaci svých plánů dost času.

„Slyšeli jste dnes večer dvě velmi odlišné vize, jednu zaměřenou na budoucnost a druhou na minulost,“ oponovala Harris na závěr téměř dvouhodinového přenosu. „Věřím, že americký lid ví, že toho máme mnohem víc společného, než co nás rozděluje,“ doplnila.

Na konci debaty si dvojice kandidátů na rozdíl od úvodu nepodala ruce, Harris s Trumpem se na sebe ani nepodívali, poznamenal deník The Washington Post.

Zatím není jasné, jestli se Trump a Harris utkají před listopadovým hlasováním znovu. Tým Harris sice vyzval republikánského kandidáta ke druhé debatě v průběhu října, Trump však sdělil Fox News, že další duel nepotřebuje, protože tento úvodní vyhrál. Posléze ale naznačil, že o tom ještě bude přemýšlet. „Možná do toho půjdu, když to bude na férové stanici,“ dodal exprezident.

Jedna z největších popových hvězd současnosti Taylor Swift nedávno oznámila, že bude v amerických prezidentských volbách hlasovat pro kandidátku Demokratické strany. V prohlášení zveřejněném na Instagramu ji označila za „rozvážnou a nadanou vůdkyni“ a vyzdvihla i kvality guvernéra Minnesoty Tima Walze, kterého si Harris vybrala za svého viceprezidenta.

Na výsledek první prezidentské debaty v USA již reagovali také čeští sázkaři. I podle nich po televizním duelu stouply šance Kamaly Harris. „Na vítězství Harris bylo v posledních hodinách vsazeno přes půl milionu korun, zatímco na Trumpa jen necelých sto tisíc,“ sdělil Forbesu mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain. „Mírnou favoritkou voleb je nyní Harris, nicméně rozdíly v kurzech jsou opravdu minimální a vše nasvědčuje tomu, že souboj je nadále nesmírně vyrovnaný,“ konstatoval Šrain.